Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 8. 2017
Nebezpečné počasí

Vědci varují: V Evropě mohou vedra zabít každý rok 150 tisíc lidí!

Vedrem trpí hlavně starší lidé
Zdroj: Profimedia
Vedrem trpí hlavně starší lidé

Pokud se nepodaří zpomalit globální oteplování, budou vlny veder, které Evropa v posledních dnech zažívala, častější a ještě extrémnější. V poslední třetině tohoto století by teploty mohly vstoupat k 50 °C a každoročně by o život mohly připravit až 150 tisíc lidí!

Zatímco v letech 981 až 2010 zabilo v Evropě extrémní počasí, ať již jde o mrazy, vedra, větrné smršti nebo povodně, každoročně průměrně zhruba 3 000 lidí, v poslední třetině tohoto století by to mohlo být až 152 tisíc lidí, varuje studie časopisu Lancet Planetary Health journal.

 

"Pokud globální oteplování nezmírníme a neučiníme příslušné kroky, bude na konci století přibližně 350 milionů Evropanů vystaveno každý rok škodlivému extrémnímu počasí,"uvedl šéf vědeckého týmu Giovanni Forzieri.

 

Ze 152 tisíc úmrtí, které má každoročně způsobit počasí, mají mít podle studie hned 99 % na svědomí vlny veder. To ale není všechno, vědci totiž nevyhodnocovaly nepřímé důsledky, které toto extrémní počasí může mít, kupříkladu růst kardiovaskulárních onemocnění.

 

 

 

A to při zpracování studie ještě vědci nebrali v úvahu ty nejčernější scénáře, pokud jde o globální oteplování. Důsledky extrémního počasí nezasáhnou všechny stejně, ohroženi jsou podle vědců hlavně nemocní, chudí a starší Evropané.

 

Na začátku století byl v Evropě 1 člověk z 20 vystaven extrémním jevům jako vlny veder, vlny mrazů, lesní požáry, sucha, větrné bouře a záplavy. Na konci století by to už podle studie mohly být dvě třetiny Evropanů!

 

 

 

Nejhorší vlny veder by měly zasáhnout jižní Evropu, kde by se teploty mohly dostávat až k 50 °C! Na konci století by si tak vlny veder měly v tomto regionu vyžádat 700 lidských životů na každý milion obyvatel.

 

Klimatologové upozorňují, že situace stále není neřešitelná. Je ale potřeba zpomalit tempo, jakým se dnes planeta otepluje, tedy především snížit emise CO2, které lidstvo každoročně vypouští do atmosféry.

 

Evropu tento týden zasáhla velká vlna veder, více v reportáži Televizních novin:

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.8. | 16:21 Petr Kelenda
4
A vo tom to je! Připravit místo pro nové obyvatele Evropy.
6.8. | 17:16 pichav
-2
☝ TAKTAKTAK !!!! TIKTIKTIK !!!! SACHOVE HODINY BILYCH FIGUREK UZ TIKAJI !!!! ...
2.10. | 08:41 jkazatel
0
Náhlasit nevhodný komentář
Asi se nedaří plnit předpovědi, tak si objednávají vlády teroristy aby splnili plán.
7.8. | 00:03 skeptikus
-1
Náhlasit nevhodný komentář
..bubububu! Ae howno vy čurráci..
6.8. | 18:07 x x
4
Náhlasit nevhodný komentář
vedci varuji?ale to je dobra zpráva....lidi je jako sracek
6.8. | 17:30 jhena
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vědci varují: milí varující vědci, varujeme vás před varováním, protože mi nikam nepůjdem, V Evropě mohou vedra zabít i vás a bude po vědcích, s oteplováním neuděláte nic, je to když už k lepšímu, tak na 500 let to napravit, na to neni potřeba být vědcem, stačí jen použít mozek
6.8. | 17:16 pichav
-2
Náhlasit nevhodný komentář
☝ TAKTAKTAK !!!! TIKTIKTIK !!!! SACHOVE HODINY BILYCH FIGUREK UZ TIKAJI !!!! VSEHOMOUCI HRAJE SACHY A TMAVE FIGURKY VYHRAVAJI !!! VSAK TAKE TMAVE VIC VYDRZI TEPLO !!!! IKDYZ ZAS PARADOX BILA ODRAZI SVETLO A TEPLO !!!! ASI BY NEJVIC VYDRZELI TMAVI V BILEM PLASTI !!! NO VSEMOHOUCI TO VYRESI !!!! MAT ☝
6.8. | 16:21 Petr Kelenda
4
Náhlasit nevhodný komentář
A vo tom to je! Připravit místo pro nové obyvatele Evropy.