Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.2. 2017 21:09
byla šlechtičnou?

Vědci získali DNA z vlasů Boženy Němcové. Odhalí tak její původ

Zdroj: TV Nova

Vědci mají DNA Boženy Němcové. Získali ji a přečetli po dlouhém a finančně náročném bádání ze vzorku jejích vlasů. Výsledky zkoumání by mohly objasnit, jaký původ slavná spisovatelka měla.

Vzorek vlasů Boženy Němcové získali vědci z Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Uloženy tam mají nejen spisovatelčiny vlasy, ale také vlasy jejího syna Hynka. I jejich původ je zajímavý.

 

Boženě Němcové vlasy ustřihli zřejmě krátce po její smrti v roce 1862. Vlasy jejího syna pak jsou památkou, kterou si rodina uchovávala jako vzpomínku na předčasně zemřelého chlapce. Ten podlehl v patnácti letech, v roce 1853 tuberkulóze.

 

 

Vědci zatím podle DNA srovnali oba vzorky vlasů spolu, aby potvrdili příbuzenskou shodu a tedy i pravost vlasů. To se jim podařilo po dvouletém úsilí. "Neprve se vlasy musely očistit od případných kontaminátů a potom se zjišťovala DNA," vysvětlil vedoucí týmu Milan Horký. Výsledek srovnání oznámili symbolicky dnes - před 197 lety se totiž spisovatelka narodila.

 

Výzkum bude dále pokračovat a soustředí se na ty části DNA, které by mohly prozradit něco o původu slavné spisovatelky. Objevují se totiž dohady o tom, zda pocházela z rodiny Panklových. Někteří badatelé zmiňují možnost, že Božena Němcová byla dcerou vévodkyně Kateřiny Vilemíny Zaháňské, i když pro to chybí důkazy.

 

 

Zkoumání DNA by tento spor mělo rozhodnout. "Je to tajemství. A lidi tajemství zajímají, tak si myslím, proč bychom ho neměli pomoci odhalit," řekl k tomu šéf týmu Milan Horký. Podle něj jsou dokonce výzkumníci schopní odhalit i případné žijící příbuzné Boženy Němcové - tedy pokud by jim někdo poskytl jejich vzorky DNA. To se však může snadno stát - o praprapravnučce spisovatelky se ví. Je jí logopedka a učitelka Renata Němcová.

 

Následovat budou možná roky výzkumu. Už teď ale v České Skalici, kde se Božena Němcová vdávala a kde je její muzeum, ožila vzpomínka na jednu z největších osobností české literatury. Sama Němcová kdysi napsala slova, která se k dnešní situaci skvěle hodí:

 

"Kdybych měla volit, tedy bych si přála narodit se znova as za dvě stě let, anebo ještě později, neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší."

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

5.2. | 07:41 pater11
4
Koho takove picoviny zajimaji a hlavne kdo tohle plati ?
4.2. | 23:22 bard-lidu
-4
Znovu se narodit ??? Proboha Božka neblázni. To by se školákům zase rozšířila ...
5.2. | 16:37 Jiří Dvořák
-4
Náhlasit nevhodný komentář
4 komentáře, průměrné IQ autorrů asi 50.
5.2. | 15:03 nichts obernichts
3
Náhlasit nevhodný komentář
Presne tak co pisi prispivatele pode mnou: I kdyby byla matkou Smolicka - je mi to jedno. a) kdo tuto letitou praci plati? b) Oni maji DNA rodiny Panklovych a vevodkyne Zahanske? c) nebo budou dalsi desetileti zkoumat jejich DNA aby pak rekli ze to nebylo mozne ...? c) Tento "spor" je ...
5.2. | 07:41 pater11
4
Náhlasit nevhodný komentář
Koho takove picoviny zajimaji a hlavne kdo tohle plati ?
5.2. | 04:01 jansuk
2
Náhlasit nevhodný komentář
I kdyby Božena Němcová byla pravnučkou Komenského či praprapravnučkou Jana Husa či Karla IV. - co z toho? To si máme dát kvůli tomu nohu za krk?
4.2. | 23:22 bard-lidu
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Znovu se narodit ??? Proboha Božka neblázni. To by se školákům zase rozšířila povinná školní četba. Už teď by tě někteří nejraději poslali do prdelního otvoru.