Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2016
úspěšný nálet

Velká rána pro Islámský stát: V Sýrii přišel o ministra války!

Abu Omar al-Shishani
Zdroj: Profimedia
Abu Omar al-Shishani

Islámský stát přišel o jednoho z nejvýznamnějších vůdců. Třicetiletý Abu Omar al-Shishiani, přezdívaný "Čečenec Omar", měl spolu s dalšími bojovníky ISIS zemřít při americkém náletu u syrského města Al-Shaddadi.

Američané na hlavu vůdce, který byl zodpovědný za vojenské operace Islámského státu, vypsali odměnu 5 milionů dolarů (téměř 123 milionů korun). Nakonec jej minulý pátek zřejmě zabila raketa z amerického bezpilotního letounu. Že je al-Shishiani "s největší pravděpodobností po smrti", potvrdilo v úterý americké ministerstvo obrany. Na stoprocentní potvrzení teroristovi smrti si ale ještě chvíli budeme muset počkat.

 

Abu Omar al-Shishiani se ve skutečnosti jmenoval Tarkán Tayumurazovič Batirašvili. Narodil se v roce 1986 na severu Gruzie čečenské matce a gruzínskému otci. Pro svůj čečenský původ byl v řadách Islámského státu přezdíván Čečenec Omar. Jako teenager pomáhal čečenským separatistům v boji s Rusy.

 

Po střední škole vstoupil do gruzínské armády. Sloužil u průzkumníků, dokonce v roce 2008 bojoval v gruzínsko-ruské válce. Měl se stát důstojníkem, ale když v roce 2010 dostal tuberkulózu, propustili jej ze zdravotních důvodů z armády. Nepodařilo se mu opětovně vstoupit do armády, ani získat místo u policie. Postupně se radikalizoval. Dva roky bojoval v Sýrii za Brigádu mučedníků napojenou na Al-Kájdu, v roce 2013 přešel k Islámskému státu.

 

 

"Baritašvili byl bojem prověřený zkušený velitel, který vedl bojovníky ISIS do mnoha bitev v Sýrii a Iráku," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Peter Cook. "Jeho ztráta na bojišti pro ISIS znamená zhoršení schopnosti rekrutovat zahraniční bojovníky, speciálně ty z Čečny a z oblasti Kavkazu a horší možnost koordinace útoků a obrany pevností ISIS jako jsou Rakká a Mosul," uvedl Cook.

 

Abu Omar al-Shishiani byl členem Rady Šúry, tedy přibližně desítky nejvěrnějších spolupracovníků velitele Islámského státu Abu Bakra Al-Bagdádího. Podle CNN společně s Čečencem Omarem zemřelo dalších 12 bojovníků Islámského státu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

OSOBNÍ ZPOVĚĎ VĚZEŇKYNĚ: Dívka žila pod vládou ISIS. Co všechno musela prožívat?

JSOU TO HRDINKY: Syrské ženy se mění v bojovnice proti ISIS! Podívejte se na tyhle drsný holky!

vbo TN.cz