Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2016
úspěšný nálet

Velká rána pro Islámský stát: V Sýrii přišel o ministra války!

Abu Omar al-Shishani
Zdroj: Profimedia
Abu Omar al-Shishani

Islámský stát přišel o jednoho z nejvýznamnějších vůdců. Třicetiletý Abu Omar al-Shishiani, přezdívaný "Čečenec Omar", měl spolu s dalšími bojovníky ISIS zemřít při americkém náletu u syrského města Al-Shaddadi.

Američané na hlavu vůdce, který byl zodpovědný za vojenské operace Islámského státu, vypsali odměnu 5 milionů dolarů (téměř 123 milionů korun). Nakonec jej minulý pátek zřejmě zabila raketa z amerického bezpilotního letounu. Že je al-Shishiani "s největší pravděpodobností po smrti", potvrdilo v úterý americké ministerstvo obrany. Na stoprocentní potvrzení teroristovi smrti si ale ještě chvíli budeme muset počkat.

 

Abu Omar al-Shishiani se ve skutečnosti jmenoval Tarkán Tayumurazovič Batirašvili. Narodil se v roce 1986 na severu Gruzie čečenské matce a gruzínskému otci. Pro svůj čečenský původ byl v řadách Islámského státu přezdíván Čečenec Omar. Jako teenager pomáhal čečenským separatistům v boji s Rusy.

 

Po střední škole vstoupil do gruzínské armády. Sloužil u průzkumníků, dokonce v roce 2008 bojoval v gruzínsko-ruské válce. Měl se stát důstojníkem, ale když v roce 2010 dostal tuberkulózu, propustili jej ze zdravotních důvodů z armády. Nepodařilo se mu opětovně vstoupit do armády, ani získat místo u policie. Postupně se radikalizoval. Dva roky bojoval v Sýrii za Brigádu mučedníků napojenou na Al-Kájdu, v roce 2013 přešel k Islámskému státu.

 

 

"Baritašvili byl bojem prověřený zkušený velitel, který vedl bojovníky ISIS do mnoha bitev v Sýrii a Iráku," uvedl mluvčí amerického ministerstva obrany Peter Cook. "Jeho ztráta na bojišti pro ISIS znamená zhoršení schopnosti rekrutovat zahraniční bojovníky, speciálně ty z Čečny a z oblasti Kavkazu a horší možnost koordinace útoků a obrany pevností ISIS jako jsou Rakká a Mosul," uvedl Cook.

 

Abu Omar al-Shishiani byl členem Rady Šúry, tedy přibližně desítky nejvěrnějších spolupracovníků velitele Islámského státu Abu Bakra Al-Bagdádího. Podle CNN společně s Čečencem Omarem zemřelo dalších 12 bojovníků Islámského státu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

OSOBNÍ ZPOVĚĎ VĚZEŇKYNĚ: Dívka žila pod vládou ISIS. Co všechno musela prožívat?

JSOU TO HRDINKY: Syrské ženy se mění v bojovnice proti ISIS! Podívejte se na tyhle drsný holky!

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

9.3. | 18:10 kimy69
13
To musel být děsnej smrad, když se mu škvařily ty jeho fósiska, nemytá prrdel a ...
10.3. | 00:31 petalinos
1
Ted koukam na planetu opic.Ale že to ten režiser T. Post už věděl před skoro ...
25.3. | 10:00 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jednoho fanatického islámského blba nahradí jiný fanatický islámský blb, takových tam mají miliony a zastupitelnost je 100%ní, takže ztráta pro ISIS je nulová!
10.3. | 00:31 petalinos
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ted koukam na planetu opic.Ale že to ten režiser T. Post už věděl před skoro padesati lety že budeme na planetě opic.Sice ne v 3955 v tom se spletl ale nepočítal že to bude jen za pouhych necelych padesat let
9.3. | 20:03 nila
2
Náhlasit nevhodný komentář
http://www.lidovky.cz/americky-velvyslanec-schapiro-podporil-v-brne-muslimskou-komunitu-116-/zpravy-domov.aspx?c=A160309_165650_ln_domov_ELE#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ln_lidovky&utm_content=main
9.3. | 19:21 Miroslav Hanko
6
Náhlasit nevhodný komentář
Pouho pouhé paběrkování.
9.3. | 18:10 kimy69
13
Náhlasit nevhodný komentář
To musel být děsnej smrad, když se mu škvařily ty jeho fósiska, nemytá prrdel a pětiletý tvaroh za ráfkem...
9.3. | 18:07 Vojta Také
8
Náhlasit nevhodný komentář
Stále málo.
9.3. | 18:06 petalinos
11
Náhlasit nevhodný komentář
A jestli nás amici netahají za fusekle a roznášejí že ten je mrtvý,ten je mrtvý,aby ukázali že něco dělají,ale vylifrují ho do Evropy.Vždyt přece ty opice vypadají všichni stejně a bez dokladu muže opičák nakecat cokoliv.A Brusel jim to žere tak jak že Turci budou plnit dohody
9.3. | 18:01 petalinos
11
Náhlasit nevhodný komentář
Dobře ještě více takových zpráv
9.3. | 17:01 Roman Nemergut
8
Náhlasit nevhodný komentář
Tupej namixovanej hňup, navíc slabej na plíce. Tak co mu asi jinýho zbylo, než vlézt mezi ty neandrtálce?
9.3. | 16:55 stupurak10
10
Náhlasit nevhodný komentář
To je smradlavý špinavý kozel zablešený a ne ministr ať se smaží v pekle, ten jeho Aladin mu je k h@vnu.