Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Aktualizováno 8.3. 2018 20:59
Inaugurace

Ostuda na Hradě! Zeman rozčílil projevem hosty, odešli ze sálu

Zdroj: TV Nova

Miloš Zeman složil podruhé inaugurační slib a zahájil tak další prezidentské období. V projevu Zeman kritizoval především Zdeňka Bakalu a některá média. Několik hostů se na protest proti jeho slovům zvedlo a ze sálu odešlo.

Zeman na Pražský hrad přijel limuzínou ve společnosti manželky Ivany a dcery Kateřiny. Obě ho doprovodily společně s kancléřem Vratislavem Mynářem i při příchodu do Vladislavského sálu.

 

Slib poté složil s dlaní položenou na ústavu do rukou předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD). Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále zněla česká hymna.

 

Inauguraci i dění poté jsme sledovali online: 

On-line reportáž

Inaugurace prezidenta Zemana

15:36
pozor pozor

Oficiální část inaugurace skončila.

15:34

Zeman vychází z kaple a nastupuje do černé limuzíny. Ozývá se pískot, lidé drží v rukou plakáty, začínající "nemá mandát".

15:31

Duka gratuluje Zemanovi ke zvolení, první dámě předal kytici.

 

Následoval více než půlhodinový projev. Zeman ho rozdělil do dvou částí, v první hodnotil své dosavadní působení. Zdůraznil, že se během uplynulých pěti let setkával s občany při cestách do krajů, zmínil třeba, že plnil své povinnosti při doplňování Ústavního soudu nebo vedení České národní banky. Ve druhé mluvil o příštích pěti letech. Uvedl, že plánuje podporovat aktivní občanství včetně přímé demokracie.

 

 

Zeman v projevu Bakalu obvinil z rozsáhlé hospodářské kriminality v OKD, označil ho za velkou skvrnu. Dokud podle Zemana kauza nebude vyřešena, nelze tvrdit, že v České republice je ekonomická kriminalita minulostí. Prezident poté kritizoval i vybraná média patřící do Bakalova vydavatelství Economia a veřejnoprávní Českou televizi.

 

Celý projev prezidenta Miloše Zemana: 

 

 

Někteří politici, zejména z TOP 09 a ODS, opustili při inauguračním projevu sál. Jako první odešla bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Následně sál opustili například špičky TOP 09 Jiří Pospíšil, Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg někteří lidovci včetně místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky. Odešel také senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů. Za projev následně Zemana ostře kritizovali.

 

131

GALERIE: Inaugurace Miloše Zemana

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Inaugurace Miloše Zemana - Jan Hamáček

Hodnocení:

 

Letošní ceremoniál oproti předchozímu doznal několika změn a pro prezidenta, který má kvůli nemoci potíže s chůzí, byl méně náročný. Tehdy Zeman přijel ke vstupu na Pražský hrad, letos ho limuzína přivezla přímo ke Starému královskému paláci.

 

 

Před pěti lety Zeman poté do Vladislavského sálu přišel sám, tentokrát ho držela za ruku první dáma, za nimi šla jeho dcera s kancléřem Vratislavem Mynářem. Letos se nekonala vojenská přehlídka, která před pěti lety následovala po složení prezidentského slibu na třetím hradním nádvoří.

 

Inauguraci lidé sledovali na třetím hradním nádvoří a na Hradčanském náměstí. Po skončení inaugurace Zeman s manželkou a dcerou přešel do svatovítské katedrály, aby se poklonil ostatkům svatého Václava. Cestou pozdravil příznivce.

epa tn.cz / ČTK
Reklama