Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.2. 2018 20:54
Hamáček vs. Zimola

ČSSD má nového předsedu. Bude jednat o vládě s hnutím ANO

Zdroj: Televizní noviny

Česká strana sociální demokracie má nového předsedu. Stal se jím dosavadní místopředseda strany a Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, který ve druhém kole volby porazil bývalého hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimolu.

Hamáček dostal podle oficiálních výsledků volby 272 z 516 platných hlasů. Zimolu volilo 224 delegátů sjezdu. "Přistupuji k vaší důvěře s pokorou," řekl v děkovném projevu Hamáček. Slíbil, že začne pracovat už od pondělí. Poděkoval také další šestici kandidátů na předsedu za férový souboj a Zimolovi k výsledku. "Byl to souboj argumentů," řekl Hamáček. Zimola byl následně zvolen statutárním místopředsedou strany, porazil brněnského primátora Romana Onderku.

 

Nového předsedu strany Jana Hamáčka pověřil sjezd jednáním o vládě s ANO a dalšími stranami. Kabinet se nesmí opírat o hlasy hnutí Svoboda a přímá demokracie. ČSSD současně vyzvala ANO, aby nenominovalo do vlády trestně stíhané osoby. Sjezd nehlasoval o přísnějším návrhu sociálnědemokratických senátorů, který měl označit trestně stíhané osoby za zásadní překážku vstupu do vlády.

 

Rozhodovalo se ve dvou kolech

V prvním kole delegáti nového předsedu nevybrali. Do druhého kola postoupil současný místopředseda sociálních demokratů Jan Hamáček a dlouhodobý kritik vedení a bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola, který získal nejvyšší počet hlasů.

 

Zimola dostal podle oficiálních výsledků v prvním kole od delegátů 179 hlasů, Hamáčkovi dalo hlas 155 z nich. Na předsedu kandidovalo sedm uchazečů. Nejúspěšnějším z nepostupujících do druhého kola volby byl úřadující šéf strany Milan Chovanec, který dostal 116 hlasů. Ostatní našli maximálně tři desítky podporovatelů.

 

Lístky si vyzvedlo 530 delegátů, 526 z nich se zúčastnilo volby. Žádný z kandidátů se nepřiblížil 266 hlasům, díky kterým bylo možné stát se předsedou hned v prvním kole. Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík dostal 30 hlasů, poslanec Antonín Staněk 21, starostka České Lípy Romana Žatecká 13 a ředitel městské knihovny v Poličce Jan Jukl šest.

 

Zimola vystoupil v růžových brýlích

Na mimořádný volební sjezd dorazil jako host i slovenský premiér Robert Fico, aby si mohl poslechnout projev prezidenta Miloše Zemana.


Ten začal těsně po jedenácté hodině a trval asi 25 minut. V něm Zeman ČSSD doporučil, aby se "neflákala" v opozici a raději usilovala o vládní angažmá. Také si přeje, aby si strana zvolila výrazného předsedu, ne "šedou, úřednickou bytost", protože by to pro ČSSD mohla být cesta k nezvolení do Sněmovny.

 

Poté se svými projevy vystoupili také kandidáti na předsedu. Milan Chovanec se v něm postavil proti zapojení ČSSD do vlády. Řekl, že ani dohodou na vládě nebude možné zamezit tomu, že ANO bude mít ve Sněmovně alternativní koalici s hnutím Svoboda a přímá demokracie a komunisty, která si bude dělat co chce.

 

Chovanec několikrát zopakoval, že není charismatickou osobností jako francouzský prezident Emmanuel Macron či slovenský premiér Robert Fico. "Nabízím práci, manažerské schopnosti a životní zkušenosti," konstatoval.

 

 

Vstup do vlády s ANO odmítl také Jan Jukl. ČSSD by se tím podle něj stala "Kosteleckými uzeninami české politiky". ČSSD ze sebe podle Jukla musí strhnout nálepku korupce a klientelismu. Strana se podle něj musí radikálně odchýlit od norem a chování, které byly založené v 90. letech v době opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS.

 

Miroslav Krejčík v nominačním projevu delegátům sjezdu řekl, že by mohl být změnou. Nenechal by sociální demokraty, jak uvedl, uprostřed bitvy osamocené, jako to udělal v půlce loňského roku před podzimními sněmovními volbami tehdejší předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Nezmínil se ale o tom, jaký postoj by měla strana zastávat k případným jednáním s hnutím ANO o vládě.

 

Olomoucký primátor Antonín Staněk uvedl, že chce straně vrátit důvěryhodnost. "Bez důvěryhodnosti těch, co za ni mluví, strana nikdy neosloví ty, které jsme ztratili," uvedl. Připomněl pravidelný pokles voličů s tím, že příznivců od ČSSD odešlo průběžně přes milion.

 

Vrátit chce straně také jednotný hlas. "I na tomto sjezdu jsme viděli, že strana je myšlenkově, názorově a hodnotově pestrá," uvedl a označil to za devizu ČSSD. Navenek však podle něj musí strana vystupovat jednotně, i když si uvnitř zachová různorodost a osobitost.

 

ČSSD podle Jiřího Zimoly rezignovala na levicový program, zapomněla poslouchat voliče. Strana již podle něj nemá čas na "přešlapování, další chyby a kecy". Ohlas mezi delegáty dnešního sjezdu v Hradci Králové vyvolal tím, že jim před svým kandidátským projevem rozdal růžové brýle. Prý proto, aby se podívali, jak současné vedení ČSSD vidí situaci v sociální demokracii.

 

Sám Zimola si brýle nasadil a prohlásil, že ČSSD je sebevědomá hrdá strana, která řeší jen problémy voličů a jejíž starostové se nemůžou dočkat předpokládaných vítězných voleb. "Rodiny Špačků a Foldynů plánují společnou dovolenou. Škromach si kupuje větší bazének. Situace je skvělá," říkal pobaveným delegátům, u nichž se svým následným projevem sklidil největší ohlas ze všech kandidátů na předsedu.

 

 

Po sundání brýlí Zimola prohlásil, že v ČSSD nic není v pořádku a nic není, jak má být. "Zapomněli jsme poslouchat voliče. Tak nám je odlákal miliardář vydávající se za filantropa. Nevíme, co voliči chtějí," řekl. Hned na to uvedl řadu příkladů, kde a čím by měla ČSSD voliče zaujmout a na co by se měla soustředit.

 

Romana Žatecká chce sebevědomou stranu, které budou lidé věřit. Vládou s Andrejem Babišem, který byl obviněn z podvodu a je evidovaným spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti, by podle ní ČSSD ztratila tvář. "Pokud máme zastavit pád střemhlav k zemi, musíme udělat změnu," zdůraznila českolipská starostka. Sociální demokraté se musí podle Žatecké vrátit za voliči do hospod, kaváren a na pracoviště.
 

 

Sjezd nejstarší české strany začal v deset hodin státní hymnou v kulturním domě Střelnice v Hradci Králové. Ten zažil nejhorší i nejlepší momenty ČSSD a v únoru 1993 byl dějištěm vítězství Miloše Zemana, který pak sociální demokraty dovedl k nejlepším výsledkům.

 

O post předsedy se ucházelo celkem sedm kandidátů – šest mužů a jedna žena. Více si o nich přečtěte ZDE.

mom, epa tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama