Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.11. 2016 18:18
O kolik platíme více

VELKÝ PŘEHLED: Takhle zdražily základní potraviny a služby

Zdražování
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Ze statistické ročenky, kterou vydal v tomto týdnu Český statistický úřad (ČSÚ) vyplývá, že většina základních komodit a služeb za posledních pět let zdražila. Zajímavé je, že oproti předchozím letům ale v uplynulém roce mnohé potraviny zlevňovaly!

Za chleba jsme vloni oproti roku 2010 zaplatili o dvě koruny více, za kilo vepřové pečeně o 10 korun více, a za kilo zadního hovězího bez kosti dokonce o 25 korun více! Asi málo koho překvapí, že základní potraviny a služby zdražují. Z každoročního srovnání cen potravin, které dělají statistici, ale vyplývá, že oproti předchozím dvěma letům některé potraviny zlevnily, a to ne o málo!

 

Vývoj cen vybraných druhů zboží a služeb - 3

 

Třeba za zmíněné kilo chleba jsme v roce 2013 zaplatili ještě o korunu více, vepřová pečeně tehdy stála o 11 korun více a zadní hovězí o necelých 8 korun více. Jedním z důvodů poklesu cen potravin jsou sankce uvalené na Rusko po anexi Krymu, respektive odvetné sankce uvalené Ruskem, které postihly právě evropské zemědělce. Ti museli udat mnohem větší produkci právě na evropský trh, což vedlo k poklesu cen.

 

Vývoj cen vybraných druhů zboží a služeb - 2

 

Přitom zároveň ve vybraných letech rostla jak minimální mzda, tak mzda průměrná. Minimální mzda byla do roku 2013 8 tisíc korun. Od srpna roku 2013 byla zvýšena o 500 korun. Od 1. ledna loňského roku pak stoupla na 9 200 korun a od rok později ji vláda zvýšila na nynějších 9 900 korun

 

Od ledna by navíc měla minimální mzda znovu růst, vláda v říjnu schválila zvýšení na 11 tisíc korun. Průměrná mzda se už blíží k 28 tisícům korun, v roce 2010 přitom brali zaměstnanci průměrně jen 23 900 korun.

 

Vývoj cen vybraných druhů zboží a služeb - 1

 U televizorů se do roku 2013 počítal přijímač s uhlopříčkou 32 palců, od roku 2014 je to 42 palců. V roce 2010 byla statistiky zaznamenávána průměrná cena za jednu noc ubytování v tříhvězdičkovém hotelu, od následujícího roku za dvě noci.

 

Sankce na evropské zboží v Rusku ovlivnily ale především ceny potravin. U ostatního zboží a služeb se většinou musíme smířit se zdražením. Až o 14 korun více si vloni ve srovnání s rokem 2010 připlatili za krabičku cigaret kuřáci. Cenu tabáku totiž ovlivnilo zvyšující se zdanění. Za lístky do divadla si připlatíme téměř 24 korun, vodné a stočné stouplo o více jak 21 korun za kubík.

 

 

Přestože průměrná cena benzínu v posledních letech klesala a za natural 95 i za motorovou naftu platíme za posledních pět let vůbec nejméně, stoupá cena průměrné autobusové jízdenky. O téměř dva a půl tisíce korun více si pak připlatíme za nové horské kolo!

 

 

Přes stoupající platy a pokles cen některých základních potravin ohrožuje podle statistiků chudoba milion Čechů! Největší část našich rozpočtů požírají právě náklady na potraviny a nealkoholické nápoje. Kompletní přehled, kam mizí peníze z rodinných rozpočtů, najdete ZDE.
 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMRTELNÝ SEZNAM: Těchto 13 potravin obsahuje něco, co vás může stát život! Jíte je každý den

Věděli jste, co znamenají nálepky s čísly na ovoci? Odteď už je přehlížet nebudete!

TN.cz