Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 6. 2016
světový význam

Velký úspěch: Češi jako první na světě našli látky proti viru Zika!

Lék na Ziku
Zdroj: Profimedia

Tým vědců z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství v Brně objevil skupinu látek, které účinně působí proti viru klíšťové encefalitidy a vůbec poprvé v historii i proti viru Zika.

Čeští vědci si mohou na své konto připsat další světový úspěch. Jako první totiž objevili látky, které dokážou bojovat proti viru Zika. Trumfli tak největší světové kapacity ve svém oboru, které si dlouhé měsíce se zákeřným virem nevěděly rady a marně si lámaly hlavu nad tím, jak následky kousnutí tropických komárů odbourat.

 

"Látky přímo blokují množení viru v hostitelské buňce. Jedná se o takzvané nukleosidové analogy, tedy látky příbuzné těm, na kterých pracoval dnes již zesnulý profesor Antonín Holý,“ uvedl vedoucí laboratoře arbovirologie Daniel Růžek.

 

 

Zkoumání této skupiny látek mělo původně sloužit pouze k hledání léku na klíšťovou encefalitidu, s ohledem na velmi příznivé učinky "léku" a s blízkou příbuzností s virem Zika ale zkusili vědci nemožné. Najít řešení i tohoto mnohem závažnějšího problému.

 

"Vědci předpokládali podobný antivirový efekt jako u viru klíšťové encefalitidy a i v tomto případě potvrdili vysoký antivirový účinek objevených látek. Pracovníci Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR nyní tyto molekuly upravují do podoby proléčiv," potvrdilo Biologické centrum.

lud TN.cz