Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.7. 2018 20:40
týrání zvířat

Veterináři jsou zděšení! Býky našli po krk v trusu, objevili i mrtvoly

Zdroj: TV Nova

Otřesný pohled se nabídl veterinářům, kteří v uplynulých dnech kontrolovali chovatele skotu v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku. Celkem sedm býků našli uvězněných v hluboké vrstvě trusu, která jim znemožňovala jakýkoliv pohyb. Dvě zvířata objevili mrtvá. Případ dostala do rukou policie.

Krajská veterinární správa se na kontrolu do Kozlovic vydala minulý čtvrtek - a to na základě podnětu z frýdecko-místeckého magistrátu. A její zaměstnance čekal opravdu otřesný pohled. Sedm býků objevili v hluboké vrstvě trusu. Zvířata se nemohla hnout.

 

"Byla chována v naprosto nevyhovujících podmínkách, stále ve vysoké vrstvě měkkého hnoje silně znečištěna výkaly, vykazovala známky slabosti a vyčerpání a některá zvířata nebyla schopna téměř pohybu," informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

 

Zvířata neměla přístup k napájecí vodě, proto inspektoři ihned doplnili nádobu, aby se zvířata mohla napít. "Zkušení veterinární inspektoři, kteří se na řešení přípravu podíleli, uvedli, že takto nevhodné podmínky v chovu skotu dlouho neviděli," dodal mluvčí.

 

Týraní býci
Zdroj: Státní veterinární správa ČR

 

Chovatel má v zemědělském registru přihlášeno 19 kusů skotu, kontrola ale zjistila, že v chovu bylo pouze sedm živých zvířat a dvě další uhynulá těla.

 

 

Zvířata byla dočasně přemístěna do venkovní ohrady, která je nastlána suchou slámou a zvířatům je poskytnuto krmivo a voda. Veterinární inspektoři budou chov dále intenzivně dozorovat.

 

"Vzhledem k závažnosti případu KVS dnes podává podnět k prošetření Policii České republiky, zda nedošlo ke spáchání trestného činu," oznámil Vorlíček s tím, že chovateli nyní hrozí pokuta za týrání zvířat až do výše 500 tisíc korun.

lud TN.cz
Reklama