Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2017 15:41
Kontroly vajíček

Veterináři nařídili testovat vejce z Nizozemska a Belgie. Jsou toxická

Vajíčko
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Státní veterinární správa nařídila dovozcům vajec z Nizozemska a Belgie testovat, jestli neobsahují toxický fipronil. Až po negativních výsledcích budou moct výrobky uvést na trh. V opačném případě jim hrozí dvoumilionová pokuta.

Čeští dovozci vajíček a vaječných výrobků z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. Ve čtvrtek to přikázala v mimořádném veterinárním opatření Státní veterinární správa (SVS).

 

Až po negativních výsledcích smí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta. "Laboratorní protokol o provedeném vyšetření musí příjemce uchovávat nejméně po dobu 6 měsíců nebo po dobu minimální trvanlivosti výrobku je-li delší než 6 měsíců," sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

 

Kontaminovaná vejce z Nizozemska se objevila i na Slovensku, v Česku zatím ne. "I přesto jsme se rozhodli pro zvýšení potravinové bezpečnosti přijmout mimořádná veterinární opatření, které bez vyšetření na fipronil nepustí belgická a nizozemská vajíčka na náš trh," uvedl ředitel SVS Zbyněk Semerád.

 

Minulý týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů.

 

 

Čeští veterináři odebírají namátkové vzorky zahraničních vajec a kuřecího masa, pokud se objeví na českém trhu.

 

Podle belgického ministra zemědělství Denise Ducarmeho nizozemské úřady o skandálu věděly už loni v listopadu, evropské partnery ale na problém neupozornily.

 

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt (CSU) v úterý označil skandál s kontaminací vajec za kriminální. V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD také vyslovil přesvědčení, že selhal evropský systém včasného varování. Postup belgických úřadů Schmidt opakovaně tvrdě kritizoval a v úterý ho označil za nepřípustný.

 

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický. Jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

epa tn.cz / ČTK