Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Aktualizováno 25.2. 2018 15:55
Pozor na to

Veterináři varují: Běžná rostlina může zabít vašeho mazlíčka!

Kaos se otrávil jukou
Zdroj: facebook, Canberra Veterinary Emergency Services
Kaose se po otravě jukou naštěstí podařilo zachránit

Některé rostliny, které doma pěstujeme pro okrasu, můžou být smrtící. V nebezpečí jsou hlavně domácí zvířata, které se ne vždy podaří uhlídat. Veterináři teď varují před běžnou květinou, která dokáže psa nebo kočku otrávit. A připojili také příznaky.

Juka je krásná rostlina, která je i v Česku poměrně běžná, přestože pochází z mnohem teplejších krajin. Ještě více lidí ji ale má na zahradě v Austrálii, kde veterináři nedávno řešili otravu pejska, který se zakousl do listů juky. Píše o tom portál Daily Mail.

 

"Seznamte se s Kaosem, který ve volném čase rád zahradničí. Když byli jeho páníčkové pryč, rozhodl se obsloužit trochou juky, kterou měli na zahradě. Když se vrátili, našli ho třesoucího se a v bezvědomí," popsala veterinární klinika v Canbeře na facebooku.

 

Lékaři museli pejskovi vypumpovat žaludek a dát mu lék na zmírnění záchvatů. Postupně ho přivedli zpět k vědomí a za 24 hodin už běhal, jako by se nic nestalo. Kaos měl ale štěstí - majitelé ho našli a přivezli na pohotovost brzy.

 

 

"Pamatujte, že juka není tak nevinná, jak se může zdát. Včasné rozpoznání příznaků a dekontaminaci jsou základem pro to, aby bylo domácí zvíře zase v pořádku. Někdy se to ale zcela nepodaří a toxiny už se vstřebají," doplnili veterináři.

 

Juka
Zdroj: facebook, Canberra Veterinary Emergency Services Juku má na zahradě mnoho lidí i v Česku

 

K otravě jukou dochází po požití poměrně velkého množství. Obrahuje steroidní saponiny, které zabraňují napadení rostliny plísněmi. Pokud je pozřou zvířata, objeví se symptomy intoxikace - slintání, zvracení, slabost, špatná koordinace, rozšířené zorničky.

epa TN.cz
Reklama