Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.6. 2017 18:13
Smutná bilance

Obří požár v Londýně už má 12 obětí! Desítky dalších se pohřešují

Zdroj: APTN

Výškový bytový dům v londýnské čtvrti White City v noci na středu zachvátil rozsáhlý požár, který stále není pod kontrolou. Záchranáři do boje s plameny povolali 200 hasičů a 40 hasičských vozů. Podle hasičů si požár vyžádal i několik obětí na životech, nejméně dvanáct.

"Je tu několik mrtvých. V tuto chvíli nemohu potvrdit počet vzhledem k výšce a členitosti objektu," řekla zástupkyně hasičů Dany Cottonová tisku. Podle portálu rt.com uhořelo nejméně dvanáct lidí.


I když se velké množství obyvatel domu podařilo zachránit, jiní lidé jsou stále pohřešovaní. Stabilitu objektu podle Cottonové monitorují odborníci a zatím se zdá, že je bezpečná. Panovaly obavy, že by se budova mohla zřítit.


Požár podle britských médií propukl ve čtvrtém poschodí budovy na Latimer Road nedaleko čtvrti Notting Hill a během 15 minut se rozšířil do ostatních částí objektu. Některé portály spekulují, že ohnivé peklo rozpoutala vadná lednice.

 

Evakuace obyvatel byla velmi komplikovaná, zdravotníci dosud ošetřili řadu lidí kvůli nadýchání kouře a dalším zraněním. Příčina požáru domu, ve kterém žije podle dostupných informací přes 500 lidí, zatím známa není. Ve středu dopoledne se objevily informace, že sanitky do nemocnic rozvezly nejméně 50 zraněných.

 

Jste na místě, máte fotografie nebo videa? Ozvěte se na e-mail zpravy@nova.cz nebo na číslo 606 09 09 09. Děkujeme!

 

On-line reportáž

Požár obytného domu v Londýně

18:50

"S požárem stále bojujeme, ale mohu potvrdit, že hasiči díky své profesionalitě a odvaze již dokázali prohledat téměř celou budovu," prohlásil velitel hasičů Steve Apter s tím, že se dostali i do nejvyššího patra.

18:25

Kromě mrtvých těl nalezli hasiči v hořící budově i některé přeživší. Nejméně 65 živých lidí vyprostili.

17:55

Počet obětí neštěstí vzrost ze šesti na dvanáct. Číslo se zřejmě ještě bude zvyšovat, desítky dalších lidí se pohřešují.

 

Z fotografií na twitteru bylo už v noci patrné, že požár zasáhl celou stavbu, z oken ve všech patrech totiž šlehaly plameny. "Hoří od druhého až po nejvyšší patro," uvedli hasiči na twitteru s tím, že budova má 27 podlaží. Média informují o 24 podlažích.

 

Podívejte se, jak hasiči bojují s požárem mrakodrapu

 

Bulvární deník Daily Mail na svém webu napsal, že lidé z oken volali o pomoc a že někteří obyvatelé se snažili z bytů dostat s pomocí improvizovaných lan spletených z prostěradel.

 

115

GALERIE: Obrovský požár věžáku v Londýně

Zdroj: Profimedia

Muž v okně hořící budovy v Londýně

Hodnocení:

 

"Viděli jsme padat trosky z budovy, slyšeli exploze, slyšeli zvuky tříštícího se skla," uvedl zpravodaj BBC s tím, že policie se snaží držet lidi mimo okolí požáru, neboť se obává zřícení budovy. Požár byl v noci podle médií viditelný ze vzdálenosti několika kilometrů.

 

 

"Je to velmi rozsáhlý a velmi vážný incident," uvedli po vypuknutí požáru hasiči s tím, že na místo povolali velký počet záchranářů. Evakuace byla komplikovaná, hasiči pracovali v mimořádně obtížných podmínkách a museli nosit dýchací přístroje. Hořet začalo zhruba hodinu po půlnoci místního času (02:00 SELČ).


Dům se jmenuje Grenfell Tower, je v něm 120 bytů a byl postaven v 70. letech minulého století. Nedávno stavba prodělala rozsáhlou rekonstrukci.

TN.cz/ ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.6. | 06:21 bogorovnyj
16
Čekám kdy zjistí že to zapálil psychicky narušenej čekatel na azyl, jinak ...
14.6. | 06:17 bogorovnyj
-3
Tady už pomůže jenom wingsuit nebo jetpack. Bydled v takovým baráku jedem tam ...
17.6. | 17:33 Michaela Sentenská
0
Náhlasit nevhodný komentář
Mohu se zeptat proč nebyly použity záchranné plachty, do kterých mohli lidé skákat?
15.6. | 22:04 Marie Machálková
0
Náhlasit nevhodný komentář
A tady zase nechápu, jak rychle se to mohlo takhle rozšířit, takže hlavně stavějte čím dál vyšší budovy, nejlépe jako v Dubaji až nad oblaka - tam už hasiči opravdu nedosáhnou, tak jako v té Anglii - SUPER, raději budu bydlet ve stanu, nebo jeskyni...
15.6. | 22:00 Marie Machálková
0
Náhlasit nevhodný komentář
truthwillprevail - já s vámi v tomhle plně souhlasím, nejsem žádný odborník, ale již při pouhém prvním shlédnutí této katastrofy jsem pronesla totéž, že není normální, aby se to takhle sesulo, navíc tak rychle, sronin tady píše, že to trvalo hodinu, ale podle záběrů to trvalo snad 5 minut.
14.6. | 11:55 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
https://www.youtube.com/watch?v=nY5JH8OMIx8 každý si může udělat názor sám. Nikde žádná budova hořící i několik dní, se nezřítila jako budovy USA 11.září.
14.6. | 11:54 Benito Juarez
1
Náhlasit nevhodný komentář
Slovy klasika: "Co shoří, neshnije".
14.6. | 11:47 truthwillprevail
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tady se opět mažou příspěvky? Napsal jsem jenom, že hořící výškové budovy padají jen v USA a to v jednom dní 11. Září, kdy se zřítila i budova WTC 7 a to tak že odbornicí kroutí hlavou. Dal jsem tu i odkaz. Údajně byla poškozená více než se myslelo a celou budovu nesl jeden nosník,chi.
14.6. | 11:04 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
teroristicky utok. sirky taky sezenou bez problemu tak jako se da ukract auto a najet do lidi. nedavno zjistovalij ak se rozhori kos v ubytovne a ted uz jeli na ostro.
14.6. | 10:49 fantozzi602
3
Náhlasit nevhodný komentář
zapomeli,jak je jejich zvykem,rychle pripomenout,ze neslo o teroristicky utok
14.6. | 09:36 Petr Kelenda
4
Náhlasit nevhodný komentář
Muslimové točí film Skleněné peklo?
14.6. | 09:34 Jaroslav Pokorný
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Proč by se měl jako zřítit, když není podminovaný jako před 16 lety World Trade Center.