Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2016 20:15
Trpělivost došla

Víc než polovinu uprchlíků vyhostí také Finsko, azyl omezí i Německo

Uprchlíci přechází Slovinskem - 1
Zdroj: Profimedia
Uprchlíci - ilustrační foto

Finsko vyhostí 20 tisíc migrantů, kteří do země přišli v roce 2015. Jde o uprchlíky, jejichž žádost o azyl byla nebo bude zamítnuta. Mělo by se to týkat zhruba dvou třetin žadatelů o azyl. Vyhoštění uprchlíků z některých zemí oznámilo také Německo.

Další skandinávská země se chystá vyhostit tisíce uprchlíků. Finské ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že 20 tisíc migrantů, kterým byla nebu bude žádost o azyl zamítnuta, budou muset zemi opustit.

 

Negativní odpověď dostane přibližně 65 procent ze 32 tisíců žadatelů o azyl, které loni zaregistrovala imigrační služba, řekla AFP mluvčí finského ministra vnitra Païvi Nergová. Do Finska, které má kolem 5,5 milionu obyvatel, míří běženci převážně z Iráku a Somálska.

 

Sousední Švédsko už ve středu oznámilo, že hodlá vyhostit až 80 tisíc ze 163 tisíc migrantů, které v minulém roce přijalo, tedy zhruba polovinu. Více si přečtěte zde.

 

Německo zase nebude přijímat uprchlíky z Alžírska, Tuniska a Maroka. Ztratí v Německu šanci na azyl, protože vláda zařadí tyto severoafrické státy na seznam bezpečných zemí. Dnes večer se na tom dohodli šéfové německých vládních stran.

 

 

O rozšíření seznamu bezpečných zemí se v Německu začalo intenzivněji jednat po silvestrovských incidentech v několika městech, při nichž mladí muži sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle dosavadního policejního vyšetřování byli útočníci převážně Maročané a Alžířané.

 

Loni v polovině roku Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí Kosovo, Albánii a Černou Horu. Následně se počet uprchlíků z těchto zemí přicházejících do Německa snížil na minimum.

 

 

Šéfové vládních stran se také shodli na tom, že pokud nebudou rodiny uprchlíků žijících v Německu ve vlasti "bezprostředně politicky pronásledovány", bude možné zajistit přistěhování rodinných příslušníků teprve po dvou letech. Ti by pak měli mít přednost při naplňování kontingentů pro uprchlíky, které by v budoucnu měla Evropská unie vyzvedávat přímo z krizových oblastí.

 

Součástí dohody je i úprava pravidel pro zaměstnávání běženců. Uprchlíci, kteří se v Německu vyučí, budou mít nově nárok na to dva roky pracovat, aniž by museli žádat o pracovní povolení.
 

tn.cz / ČTK