Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2016 20:15
Trpělivost došla

Víc než polovinu uprchlíků vyhostí také Finsko, azyl omezí i Německo

Uprchlíci přechází Slovinskem - 1
Zdroj: Profimedia
Uprchlíci - ilustrační foto

Finsko vyhostí 20 tisíc migrantů, kteří do země přišli v roce 2015. Jde o uprchlíky, jejichž žádost o azyl byla nebo bude zamítnuta. Mělo by se to týkat zhruba dvou třetin žadatelů o azyl. Vyhoštění uprchlíků z některých zemí oznámilo také Německo.

Další skandinávská země se chystá vyhostit tisíce uprchlíků. Finské ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že 20 tisíc migrantů, kterým byla nebu bude žádost o azyl zamítnuta, budou muset zemi opustit.

 

Negativní odpověď dostane přibližně 65 procent ze 32 tisíců žadatelů o azyl, které loni zaregistrovala imigrační služba, řekla AFP mluvčí finského ministra vnitra Païvi Nergová. Do Finska, které má kolem 5,5 milionu obyvatel, míří běženci převážně z Iráku a Somálska.

 

Sousední Švédsko už ve středu oznámilo, že hodlá vyhostit až 80 tisíc ze 163 tisíc migrantů, které v minulém roce přijalo, tedy zhruba polovinu. Více si přečtěte zde.

 

Německo zase nebude přijímat uprchlíky z Alžírska, Tuniska a Maroka. Ztratí v Německu šanci na azyl, protože vláda zařadí tyto severoafrické státy na seznam bezpečných zemí. Dnes večer se na tom dohodli šéfové německých vládních stran.

 

 

O rozšíření seznamu bezpečných zemí se v Německu začalo intenzivněji jednat po silvestrovských incidentech v několika městech, při nichž mladí muži sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle dosavadního policejního vyšetřování byli útočníci převážně Maročané a Alžířané.

 

Loni v polovině roku Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí Kosovo, Albánii a Černou Horu. Následně se počet uprchlíků z těchto zemí přicházejících do Německa snížil na minimum.

 

 

Šéfové vládních stran se také shodli na tom, že pokud nebudou rodiny uprchlíků žijících v Německu ve vlasti "bezprostředně politicky pronásledovány", bude možné zajistit přistěhování rodinných příslušníků teprve po dvou letech. Ti by pak měli mít přednost při naplňování kontingentů pro uprchlíky, které by v budoucnu měla Evropská unie vyzvedávat přímo z krizových oblastí.

 

Součástí dohody je i úprava pravidel pro zaměstnávání běženců. Uprchlíci, kteří se v Německu vyučí, budou mít nově nárok na to dva roky pracovat, aniž by museli žádat o pracovní povolení.
 

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.1. | 21:18 lucielucina
23
Vyhostěj, jen papírově. Všichni zůstanou v Evropě a budou páchat tu nejhorší ...
28.1. | 21:03 pichav
-8
VSEMOHOUCI S NIMI HAZE JAK S KOSTKAMI !!! A SUP DOPADNE TREBA UPRCHLICKY ...
29.1. | 10:31 Tony
9
Náhlasit nevhodný komentář
Jediné dobré pro Evropu všechny naložit do kontejneru a poslat tam odkud přilezli.
29.1. | 08:57 Rosta
2
Náhlasit nevhodný komentář
k tomuto jednání se Němci smějí. Nikdo jí nevěří. Tonoucí se stébla chytá . Počkejme do března na volby. http://www.kdiskusi.cz/clanek/merkelova-seehofer-a-sigmarova-pruser/362
29.1. | 06:38 maxfox
18
Náhlasit nevhodný komentář
Někdy si říkám,že je dobré,když ekonomicky zaostáváme za předními evropskými státy.Alespoň se sem ti "chudáci" zubožení válkou tak nehrnou. Otázka zůstává,co se stane, až okolní státy přestanou přijímat a ti naši lidumilové ve vládě nezmění názor ?
29.1. | 01:46 livlx
13
Náhlasit nevhodný komentář
to zas budou nepokoje,uprchlíkum se to nebude moc líbit.
29.1. | 00:30 karl-z-bahnhofu
16
Náhlasit nevhodný komentář
To jsou pindy staré mindy Merkelové ! Blíží se zemské volby v jednotlivých bundes gubernátech a ta 3,14číča má bobky že by to také mohla projet. Konkurenční "extrémistická"strana Alternative für Deutschland, mimochodem vedená českým emigrantem, během roku "vyrostla" oficiálně ...
28.1. | 22:59 truthwillprevail
16
Náhlasit nevhodný komentář
Co na to sluníčkáři?
28.1. | 22:46 cestovatel001
12
Náhlasit nevhodný komentář
Škoda že z naší země taky nemůžeme vyhostit nepřizpůsobivý....
28.1. | 22:07 tenvzdyspatny
13
Náhlasit nevhodný komentář
vo253: z kopce jedem už dlouho, teď sme jen přišli o brzdy.
28.1. | 22:02 tenvzdyspatny
15
Náhlasit nevhodný komentář
A kde sou činy? O uzavření hranic mluví ty trubky už půl roku.
28.1. | 21:51 allanaldik
15
Náhlasit nevhodný komentář
To jsou jen politicke kecy nic vic.Ciny zadne,deportace jen v kecech politiku aby byly lepsi u volicu kterym tece poradne do gumaku tam se nabere kecu dost.Kdyby ty VS poloopice deportovali vsechny udelali by nejlip.TAkhle sem nalezlo uz tolik vojska z IS ze nam pujde hlava kolem. Politik?Zalezlej.