Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.1. 2016 20:15
Trpělivost došla

Víc než polovinu uprchlíků vyhostí také Finsko, azyl omezí i Německo

Uprchlíci přechází Slovinskem - 1
Zdroj: Profimedia
Uprchlíci - ilustrační foto

Finsko vyhostí 20 tisíc migrantů, kteří do země přišli v roce 2015. Jde o uprchlíky, jejichž žádost o azyl byla nebo bude zamítnuta. Mělo by se to týkat zhruba dvou třetin žadatelů o azyl. Vyhoštění uprchlíků z některých zemí oznámilo také Německo.

Další skandinávská země se chystá vyhostit tisíce uprchlíků. Finské ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že 20 tisíc migrantů, kterým byla nebu bude žádost o azyl zamítnuta, budou muset zemi opustit.

 

Negativní odpověď dostane přibližně 65 procent ze 32 tisíců žadatelů o azyl, které loni zaregistrovala imigrační služba, řekla AFP mluvčí finského ministra vnitra Païvi Nergová. Do Finska, které má kolem 5,5 milionu obyvatel, míří běženci převážně z Iráku a Somálska.

 

Sousední Švédsko už ve středu oznámilo, že hodlá vyhostit až 80 tisíc ze 163 tisíc migrantů, které v minulém roce přijalo, tedy zhruba polovinu. Více si přečtěte zde.

 

Německo zase nebude přijímat uprchlíky z Alžírska, Tuniska a Maroka. Ztratí v Německu šanci na azyl, protože vláda zařadí tyto severoafrické státy na seznam bezpečných zemí. Dnes večer se na tom dohodli šéfové německých vládních stran.

 

 

O rozšíření seznamu bezpečných zemí se v Německu začalo intenzivněji jednat po silvestrovských incidentech v několika městech, při nichž mladí muži sexuálně napadali a okrádali ženy. Podle dosavadního policejního vyšetřování byli útočníci převážně Maročané a Alžířané.

 

Loni v polovině roku Německo zařadilo na seznam bezpečných zemí Kosovo, Albánii a Černou Horu. Následně se počet uprchlíků z těchto zemí přicházejících do Německa snížil na minimum.

 

 

Šéfové vládních stran se také shodli na tom, že pokud nebudou rodiny uprchlíků žijících v Německu ve vlasti "bezprostředně politicky pronásledovány", bude možné zajistit přistěhování rodinných příslušníků teprve po dvou letech. Ti by pak měli mít přednost při naplňování kontingentů pro uprchlíky, které by v budoucnu měla Evropská unie vyzvedávat přímo z krizových oblastí.

 

Součástí dohody je i úprava pravidel pro zaměstnávání běženců. Uprchlíci, kteří se v Německu vyučí, budou mít nově nárok na to dva roky pracovat, aniž by museli žádat o pracovní povolení.
 

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

28.1. | 21:18 lucielucina
23
Vyhostěj, jen papírově. Všichni zůstanou v Evropě a budou páchat tu nejhorší ...
28.1. | 21:03 pichav
-8
VSEMOHOUCI S NIMI HAZE JAK S KOSTKAMI !!! A SUP DOPADNE TREBA UPRCHLICKY ...
29.1. | 10:31 Tony
9
Jediné dobré pro Evropu všechny naložit do kontejneru a poslat tam odkud přilezli.
29.1. | 08:57 Rosta
2
k tomuto jednání se Němci smějí. Nikdo jí nevěří. Tonoucí se stébla chytá . Počkejme do března na volby. http://www.kdiskusi.cz/clanek/merkelova-seehofer-a-sigmarova-pruser/362
29.1. | 06:38 maxfox
18
Někdy si říkám,že je dobré,když ekonomicky zaostáváme za předními evropskými státy.Alespoň se sem ti "chudáci" zubožení válkou tak nehrnou. Otázka zůstává,co se stane, až okolní státy přestanou přijímat a ti naši lidumilové ve vládě nezmění názor ?
29.1. | 01:46 livlx
13
to zas budou nepokoje,uprchlíkum se to nebude moc líbit.
29.1. | 00:30 karl-z-bahnhofu
16
To jsou pindy staré mindy Merkelové ! Blíží se zemské volby v jednotlivých bundes gubernátech a ta 3,14číča má bobky že by to také mohla projet. Konkurenční "extrémistická"strana Alternative für Deutschland, mimochodem vedená českým emigrantem, během roku "vyrostla" oficiálně ...
28.1. | 22:59 truthwillprevail
16
Co na to sluníčkáři?
28.1. | 22:46 cestovatel001
12
Škoda že z naší země taky nemůžeme vyhostit nepřizpůsobivý....
28.1. | 22:07 tenvzdyspatny
13
vo253: z kopce jedem už dlouho, teď sme jen přišli o brzdy.
28.1. | 22:02 tenvzdyspatny
15
A kde sou činy? O uzavření hranic mluví ty trubky už půl roku.
28.1. | 21:51 allanaldik
15
To jsou jen politicke kecy nic vic.Ciny zadne,deportace jen v kecech politiku aby byly lepsi u volicu kterym tece poradne do gumaku tam se nabere kecu dost.Kdyby ty VS poloopice deportovali vsechny udelali by nejlip.TAkhle sem nalezlo uz tolik vojska z IS ze nam pujde hlava kolem. Politik?Zalezlej.