Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 2. 7. 2018
Znepokojivá studie

Třetí dítě v rodině je pro matky náročné. Odnáší to zdraví žen

Zlobivé děti
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Studie věhlasné univerzity v Cambridge nepotěší rodiče, především matky. Vědci totiž zjistili, že pokud se matka stará o více než dvě děti, raketově roste riziko vážných zdravotních problémů - mimo jiné infarktu nebo mrtvice.

Navíc podle výzkumníků funguje nemilosrdná přímá úměra - čím víc dětí má matka na starost, tím vyšší je riziko zdravotních problémů.

 

Nejhorší vyhlídky tak mají podle britského Daily Mailu matky, které musejí zvládat pět a více ratolestí. U nich je riziko vážného infarktu v následujících 30 letech života o čtyřicet procent vyšší než u žen, které mají "jen" jedno až dvě děti.

 

Vědci se domnívají, že zdravotní rizika mají několik příčin. Těhotenství a porod například srdce nadměrně zatěžují, nemluvě o tom, že výchova jako taková zahrnuje hromady stresu. Matky se navíc podle výzkumníků věnují dětem na úkor sebe a svého zdraví.

 

"Tímhle výzkumem nechceme rodičům přidělávat další starosti, naopak je chceme vybavit vědomostmi, aby pro sebe mohli něco udělat," říká Clare Oliver-Williamsová z univerzity v Cambridge, která výzkumný týmm vedla.

 

 

Cambridge na studii spolupracovala s vědci ze Severní Karolíny. Tým zkoumal data více než osmi tisíc matek ve věku od 45 do 64 let věku.

 

Matky s početným potomstvem mají také vyšší riziko srdečních chorob (+30 procent), mrtvice (+25 procent) a srdečního selhání (+17 procent) oproti ženám s maximálně dvěma dětmi.

 

Riziko roste i matkám se třemi či čtyřmi ratolestmi, ale zdaleka ne tolik jako těm s pěti a více dětmi. Obrovským zdravotním rizikem jsou i potraty - tady je riziko srdeční choroby vyšší o závratných 60 procent a srdečního selhání o celých 45 procent. I když tady mohou být na vině skryté zdravotní indispozice, které mohou i za samotný potrat.

 

Navzdory výsledkům jiných studií vědci rozporují mýtus, že kojení chrání před vznikem kardiovaskulárních chorob. Nic takového jejich výsledky totiž neprokázaly.

pez TN.cz
Reklama