Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.7. 2017 18:57
velký přehled novinky pro všechny

Více peněz pro nemocné i dárce krve: Tyto zákony schválil Senát!

Nemocenská, vojáci, dárcovstí krve
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Ilustrační foto

Senát ve čtvrtek schválil balíček zákonů, který slibuje více peněz dlouhodobě nemocným pacientům, vyšší daňové výhody dárcům krve a kostní dřeně, ale také upřesňuje podmínky bydlení pro vojáky z povolání.

Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti budou brát od příštího roku vyšší nemocenskou. Senát dnes růst procentní sazby od druhého měsíce nemoci schválil. Novela o pojistném na sociální zabezpečení, jež zamíří k podpisu prezidentovi, také zjednoduší podnikatelům administrativu spojenou s placením odvodů.

 

Zatímco nyní dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově od 31. dne nemoci dávka vzroste o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Novinka zvýší podle odhadů příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun, v následujících dvou letech to bude 2,5 miliardy a 2,7 miliardy korun. Další informace najdete zde.

 

 

Daňové výhody pro dárce krve

 

Senát chce odměnit i dárce krve a kostní dřeně, kteří by se měli nově dočkat vyššího daňového zvýhodnění. Novela zákona o daních z příjmů z pera poslanců TOP 09 a Starostů, která umožní bezúplatným dárcům krve snížit si daňový základ o tři tisíce korun místo nynějších dvou tisíc korun. Dárci kostní dřeně si budou moci odečíst od daňového základu 20 tisíc korun!

 

Jde o druhý pokus skupiny poslanců toto zvýhodnění prosadit. Předchozí pokus předkladatelé v březnu stáhli. Důvodem bylo to, že tehdejší ministr financí Andrej Babiš (ANO) k němu chtěl předložit pozměňovací návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů. Poslankyně Kovářová tehdy uvedla, že nechce dopustit, aby se kvůli novele strhla politická mela plná faulů a osobních útoků.

 

Jaké další zákony Senát schválil, se dočtete na následující straně.

 

ČTK/ lud TN.cz