Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 1. 2018
KALKULAČKA Něco pro marody

Více peněz pro nemocné i na péči o ně! Vypočítejte si nové dávky

Domácí ošetřování
Zdroj: Thinkstockphotos
Od června přibyde ošetřovné na příbuzného nebo člena domácnosti

Nový rok přináší řadu změn také pro dlouhodobě nemocné. Od ledna se zvýšila sazba nemocenského, od června pak přibyde ošetřovné pro lidi, kteří se starají o své blízké. Vypočítejte si, kolik peněz nově dostanete.

Od Nového roku si musejí nemocní zvykat na několik příjemných změn. Od 1. ledna o několik procent vzrostla sazba nemocenského v případě delší nemoci. Zaměstnanci, kteří budou marodit déle než měsíc, nově dostanou více peněz.

 

Od 31. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti bude nemocenské činit 66 % redukovaného denního vyměřovacího základu, původně to bylo 60 %. Od 61. kalendářního dne to pak bude 72 %. Samozřejmě pouze v případě, že nemocenské pojištění máte.


Kolik budete nově při nemoci dostávat, si můžete vypočítat na kalkulačce webu Peníze.cz:

 

Od 1. června pak bude možné čerpat takzvané dlouhodobé ošetřovné. Půjde o příspěvek pro lidi, kteří jsou nemocensky pojištěni po stanovenou dobu a potřebují se postarat o nemocného příbuzného nebo člena domácnosti. V ošetřování se mohou blízcí střídat.

 

 

Aby vám stát ošetřovné vyplatil, musí nemocný strávit alespoň 7 dní v nemocnici a po propuštění potřebovat ještě nejméně 30 dní celodenní péče. Příspěvek budete dostávat maximálně po dobu 90 dnů po propuštění. Dávka bude činit 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu.


Web Peníze.cz připravil také kalkulačku ošetřovného. Spočítejte si, na jak vysokou dávku máte nárok:

epa TN.cz
Reklama