Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2017
osudové okamžiky

VIDEO: Blázen s kamionem málem převálcoval osobák. Hledají ho

Zdroj: TV Nova

Za prvních pět měsíců tohoto roku zemřelo na českých silnicích více než 150 osob. Každý šestý přitom umřel kvůli předjíždění. A zemřít mohl i řidič, kterého málem smetl v protisměru kamion. Velmi nebezpečnou situaci natočila kamera v jednom z aut. Podle odborníků jde o typický příklad agresivního chování.

Jízda v protisměru a skřípot brzd. To zachycuje záběr z auta, které málem skončilo pod koly kamionu. "Když přijížděl ke mně, jako kdyby zvyšoval rychlost, aby ho stihl předjet. Kdybych to nestihl, tak to do nás vzal čelně," komentuje s odstupem času záběry Jiří Petr, ohrožený řidič v osobním autě.

 

Řidič kamionu se podle odborníka prostě cítil "silnější". "Spoléhal na to, že je velkej a druhý ve svém zájmu uhne. Já jsem se velmi podrobně díval na ten záznam a skutečně obdivuju toho šoféra, protože nebýt jeho pohotové reakce, že zastavil, tak došlo k čelnímu střetu. Byl by tam minimálně jeden smrťák. Mě udivil ten jeho klid. Ten člověk byl na hraně smrti. Mohl být zabit," kroutí hlavou dopravní expert Roman Budský.

 

 

Nebezpečná situace se odehrála na silnici mezi Železným Brodem a Držkovem. Komunikace se tam opravuje. Je tam několik semaforů i omezení rychlosti a to byl podle dopravního experta možná důvod, proč šofér kamionu neudržel nervy na uzdě. "Šlo o agresivní jízdu. Je to typický příklad. Příčinou je buď zlost anebo pocit nedostatku času a spěch," uvedl dopravní expert Roman Budský.

 

V dodávce, která všechno natočila, jela kromě řidiče i jeho kolegyně. "Ta, když to viděla, tak chtěla vyskočit. Jenže nestíhala pas oddělat v tý rychlosti," dokresluje ohrožený řidič situaci.

 

Při podrobnějším zkoumání záběru je patrné, že předjížděný řidič vysílá signály protijedoucímu, ať zastaví. "Asi abych ho viděl. Jenže já jsem ho viděl dobře, ten kamion. On blikal asi, že to nestihne prostě ho předjet," domnívá se řidič Jiří Petr. Pak i on šlápl na brzdy, aby kamion mohl zvládnout manévr a nikoho přitom nezabil.

 

 

"Zpomalil a tomu tirákovi tam udělal prostor, aby se tam byl schopen nějakým způsobem zařadit," popsal nouzové řešení expert Roman Budský. "Kdybych v té zatáčce byl o vteřinu dřív, tak nevím," komentoval to také ohoržený řidič.

 

Záběry má i policie."Případ prošetřujeme v tuto chvíli jako přestupkové jednání," uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

 

Za prvních pět měsíců zemřelo na českých silnicích už 167 osob. Každý šestý vinou nesprávného předjíždění. A třináct mrtvých mají na vědomí právě řidiči kamionů.
 

tn.cz / gar