Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2017
osudové okamžiky

VIDEO: Blázen s kamionem málem převálcoval osobák. Hledají ho

Zdroj: TV Nova

Za prvních pět měsíců tohoto roku zemřelo na českých silnicích více než 150 osob. Každý šestý přitom umřel kvůli předjíždění. A zemřít mohl i řidič, kterého málem smetl v protisměru kamion. Velmi nebezpečnou situaci natočila kamera v jednom z aut. Podle odborníků jde o typický příklad agresivního chování.

Jízda v protisměru a skřípot brzd. To zachycuje záběr z auta, které málem skončilo pod koly kamionu. "Když přijížděl ke mně, jako kdyby zvyšoval rychlost, aby ho stihl předjet. Kdybych to nestihl, tak to do nás vzal čelně," komentuje s odstupem času záběry Jiří Petr, ohrožený řidič v osobním autě.

 

Řidič kamionu se podle odborníka prostě cítil "silnější". "Spoléhal na to, že je velkej a druhý ve svém zájmu uhne. Já jsem se velmi podrobně díval na ten záznam a skutečně obdivuju toho šoféra, protože nebýt jeho pohotové reakce, že zastavil, tak došlo k čelnímu střetu. Byl by tam minimálně jeden smrťák. Mě udivil ten jeho klid. Ten člověk byl na hraně smrti. Mohl být zabit," kroutí hlavou dopravní expert Roman Budský.

 

 

Nebezpečná situace se odehrála na silnici mezi Železným Brodem a Držkovem. Komunikace se tam opravuje. Je tam několik semaforů i omezení rychlosti a to byl podle dopravního experta možná důvod, proč šofér kamionu neudržel nervy na uzdě. "Šlo o agresivní jízdu. Je to typický příklad. Příčinou je buď zlost anebo pocit nedostatku času a spěch," uvedl dopravní expert Roman Budský.

 

V dodávce, která všechno natočila, jela kromě řidiče i jeho kolegyně. "Ta, když to viděla, tak chtěla vyskočit. Jenže nestíhala pas oddělat v tý rychlosti," dokresluje ohrožený řidič situaci.

 

Při podrobnějším zkoumání záběru je patrné, že předjížděný řidič vysílá signály protijedoucímu, ať zastaví. "Asi abych ho viděl. Jenže já jsem ho viděl dobře, ten kamion. On blikal asi, že to nestihne prostě ho předjet," domnívá se řidič Jiří Petr. Pak i on šlápl na brzdy, aby kamion mohl zvládnout manévr a nikoho přitom nezabil.

 

 

"Zpomalil a tomu tirákovi tam udělal prostor, aby se tam byl schopen nějakým způsobem zařadit," popsal nouzové řešení expert Roman Budský. "Kdybych v té zatáčce byl o vteřinu dřív, tak nevím," komentoval to také ohoržený řidič.

 

Záběry má i policie."Případ prošetřujeme v tuto chvíli jako přestupkové jednání," uvedla policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová.

 

Za prvních pět měsíců zemřelo na českých silnicích už 167 osob. Každý šestý vinou nesprávného předjíždění. A třináct mrtvých mají na vědomí právě řidiči kamionů.
 

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.6. | 06:09 alfleth
14
orangejungle: no ty musíš bejt pěknej i-iot když to h-vado omlouváš , asi si ...
11.6. | 00:58 orangejungle
-10
Další vec ten ridic osobaku asi jel hodne pomalu kdyz kamion ma omezovač a ...
11.6. | 21:15 kimy69
0
Náhlasit nevhodný komentář
Byl jsem pár dní na Slovensku, bohužel jsem musel jet mimo hlavní tahy a tak zasrračkované silnice kamiony, to se opravdu jen tak nevidí. Každý jednu bosou smradlavou hnátu na palubce, u ucha mobil a na tachometru třicet. Kings of the road, do hajjzlu s vámi...
11.6. | 17:35 leonisis
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tech idiotu jezdi plno co predjizdi pred neprehlednou zatackou.Mysli si ze jedou v porsche.
11.6. | 11:10 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
2
Náhlasit nevhodný komentář
11.6. | 11:01 Petr Kelenda: V USA nebo Kanadě jsou úplně jiné podmínky. Opravdu si myslíš, že by obechcávači kol větší volnosti nezneužívali, když už dnes se snaží předpisy obcházet - magnety na převodovkách, jízda na jinou kartu, atd., atd.
11.6. | 11:07 jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi
2
Náhlasit nevhodný komentář
Kamčák má nádherně čitelnou RZ, vypátrání viníka nemůže trvat moc dlouho.
11.6. | 11:04 zacotomame
4
Náhlasit nevhodný komentář
Oranžovejpralese, přál bych ti toho kokota s kamionem v protisměru a míň času na reakci. Bylo by o jednoho vola míň.
11.6. | 11:01 Petr Kelenda
1
Náhlasit nevhodný komentář
Evropský AETR je prostě na pič...Zaveďte dobu jízd podle Kanady nebo USA a bude klid.Řidiči nákladních aut jsou hnáni do kaskadérských kousků jen hloupému tachografu.Udělejte trochu volnost,ať si řidič rozvrhne přestávky dle sebe a bude všechno OK.
11.6. | 10:21 brta
4
Náhlasit nevhodný komentář
oragjungle:ty idiioteee nic a nikdo neopravnuje řidiče kamionu aby jezdil jako demment,ani čas,ani šef,ani doba odpočinku atd. prostě nic je protřeba přitvrdit na pokutach-nejnišší sazba 5000,- a bude klid na silnicich
11.6. | 10:16 brta
1
Náhlasit nevhodný komentář
sebrat papíry zmrdoj a 100 00,- pokutu,ja bych to otočil -předjel ho ,zadupnul a vytahl z toho auto a to by se pak divil co by se děle -chcipak billackej
11.6. | 07:47 josefvyskoc
-2
Náhlasit nevhodný komentář
je treba sladit sazebnik pokut se zbytkem EU...ridice osobaku s kamerou opentlit tucnou pokutou alespon ctvrt mega za natoceni ridice kamionu na kameru a tim omezeni jeho práv a těžkou újmu...musime vychazet z evropskych hodnot !...
11.6. | 06:55 kmotrice
6
Náhlasit nevhodný komentář
To je je vůl jak anděl, vždyd mohl zabít x lidí. Doufám že přijde o řidičák k+tén