Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 17. 2. 2017
kdo s koho

VIDEO: Orli proti dronům. Dravčí pařáty si s vrtulemi snadno poradí

Zdroj: YouTube.com

Bezpilotní drony se stávají stále větším bezpečnostním rizikem. Nejenže mohou špehovat tam, kde nemají, ale samy o sobě mohou být nebezpečné. Třeba letadlům nebo lidem při pádu z oblohy. I proto experti hledají cesty, jak nezvané drony zastavit. Nejnověji sáhli po orlech...

Létající drony skýtají netušené možnosti - mohou filmovat, doručovat zboží, brzy dokonce i cestující a samozřejmě se používají i jako zbraň. Dron o váze několika kilogramů ale může být v případě poruchy ve vzduchu mimořádně nebezpečným projektilem. Nemluvě o situaci, kdy by ho někdo chtěl záměrně použít třeba pro srážku s letadlem nebo pro poškození jeho motorů.

 

 

Rizika dronů si uvědomují i bezpečnostní experti. Vždyť například ve Francii už bylo zaznamenáno několik případů přeletů dronů nad jadernými elektrárnami a jinými strategickými objekty. Proto existuje vedle snah dostat do vzduchu více a více chytřejších dronů také snaha je ze vzduchu umět rychle sundat.

 

 

Například americká firma Batelle vyvinula přístroj nazvaný Drone Defender, která se tváří jako speciální puška. S její pomocí může „střelec“ zneškodnit létající drony. Drone Defender dokáže až na vzdálenost 400 metrů efektivně rušit jak radiový, tak GPS signál. Dron je tak rázem bez spojení se svou základnovou stanicí a nouzově přistane. Zařízení má hmotnost zhruba 4 a půl kilogramu a jeho baterie vydrží v akci až 5 hodin. Více zde: VIDEO: Podívejte se na speciální pušku, která donutí dron přistát

 

Vedle toho se vojáci a policisté ve Francii a v Nizozemí snaží proti technice využít také sil přírody - konkrétně orlů. Nejprve s tím loni začali v Nizozemí, kde policie a společnost Guard From Above cvičí orly k lovu menších dronů. Větší drony by sice ptákům mohly ublížit, ale vrtule těch malých na orlí drápy nestačí. I v přírodě jsou totiž orlí pařáty uzpůsobeny k tomu, aby je nebylo například snadné pokousat.

 

 

Stejného nápadu jako Nizozemci se tentokrát chytili vojáci francouzské armády. Do boje s drony povolali čtyři orly královské, které vtipně pojmenovali po třech, resp. čtyřech mušketýrech: Athos, Aramis, Porthos a D’Artagnan. Jsou silní a stateční. Jako dravci jsou rychlí a mají skvělý zrak. Svoji kořist dokáží objevit až do vzdálenosti dvou kilometrů," řekl agentuře AFP šéf vojenské základny, kde orly cvičí.

 

Takhle cvičí orly nizezemská policie:

 

tn.cz / gar
Reklama