Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 28.4. 2016 18:29
video jako pat a mat

Packalové Islámského státu v boji. Připomíná to spíš grotesku

Bojovník ISIS
Zdroj: YouTube.com

Videa tzv. Islámského státu až dosud budila hrůzu. Realita se ale od nakašírovaných klipů bojovníků a hrůzných poprav zajatců dost liší. Ukázal to záznam z kamery na helmě jednoho zabitého bojovníka IS. Než zemřel, natočil takřka grotesku, která fanatiky IS v boji ukazuje jako komické packaly...

Neznámý bojovník IS, který si na helmu připevnil malou kameru, si zřejmě nemyslel, že zemře, ale zcela určitě hodlal natočit něco úplně jiného, než se mu pak podařilo. Společně se dvěma dalšími spolubojovníky sehráli uprostřed boje scénku jako ze seriálu Pat a Mat. Pokud takhle vypadají "vojáci" IS, je jejich porážka jen otázkou času.

 

 

Video bylo pořízeno v březnu při bitvě o území asi 30 kilometrů severně od Mosulu. Islamisté tam dostali pořádně na frak od kurdských pešmergů. Z trojice mužů zachycených na videu patrně nepřežil ani jediný. U mrtvého pak pešmergové našli kameru i se záznamem a rozhodli se jej zveřejnit.

 

 

Video začíná islamistickou propagandou, kdy se bojovníci loučí se svým kolegou mučedníkem. Ten pak nasedá do zvláštního plechy obloženého vozu naloženého patrně výbušninami, aby spáchal sebevražedný útok.

 

Na misi s ním vyjíždí i trojice "našich hrdinů". Záhy dojde k boji na pusté planině. Auta bojovníků IS jsou postupně zasahována a jejich obrana chabá. Není divu. Ukazuje se, že bojovníci jsou poměrně nešikové. Nejprve si navzájem stěžují, že je Abú Hadžar zasypává rozpálenými nábojnicemi z kulometu.

 

 

Pak dojde na rakety. Když Abú Abduláh vystřelí z RPG proti nepřátelům, udělá to tak nešikovně, že výtryskem ohně ožehne i své kolegy v autě. Později zase nemůže najít další raketu. Když najde jakousi podomácku vyrobenou střelu s knotem, nedaří se mu ji zapálit.

 

Nakonec je vůz zasažen a řidič mrtvý. Bojovníci se z korby dostanou na zem a tam se válí ve snaze dostat se z mušky pešmergů. Pak "kameramana" Abú Ridhwana zasahuje střela. Ještě vykřikne, že je zraněný a záhy zřejmě umírá.

tn.cz / David Garkisch