Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.11. 2017 21:43
pořádná oslava

VIDEO: Takhle to vypadá, když má oslavu nejstarší nosorožec v ČR!

Zdroj: TV Nova

Nejstarší nosorožec v Česku v pondělí slavil narozeniny. Samici Zambě z ústecké zoologické zahrady je přibližně 47 let. Přibližně proto, že byla odchycena ve volné přírodě a přesné datum narození tak není známé. Zamba je patrně i třetím nejstarším nosorožcem v Evropě.

Narozeniny nejstarší samice nosorožce provázely velké oslavy. Děti z mateřské školy jí zazpívaly a dokonce přivezly i zeleninový dort. Na něm si samice nosorožce vážící téměř jeden a půl tuny s radostí pochutnala.

 

Kvůli chladnému počasí a věku, který ji řadí mezi tři nejstarší nosorožce v Evropě, se pak šla raději schovat do tepla. "Zdravotně je na tom úměrně věku, protože Zamba je nejstarším nosorožcem tuponosým v českých a slovenských zoologických zahradách," sdělila mluvčí ústecké zoo Věra Vrabcová.

 

 

Zamba se do zoo dostala v roce 1980. Odchycena byla ve volné přírodě v Jihoafrické republice a její stáří tehdy odborníci odhadli na deset let. V přepočtu na lidský věk by jí teď mohlo být okolo devadesáti let. "Chovatelé jí podstrojují, starají se o ni a dávají jí všelijaké vitamíny, minerální přípravky, na klouby," dodala Vrabcová.

 

Nosorožec tuponosý patří společně se slonem mezi největší suchozemské savce. Samci mohou v dospělosti vážit až dvě a půl tuny.

Martin Kočárek/ lud TN.cz
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama