Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2016
dojemné gesto

VIDEO: Takhle Ukrajina vyprovází své mrtvé hrdiny! Slzy neudržíte

Zdroj: facebook.com

Citově mimořádně silné video z Ukrajiny se objevilo na sociálních sítích. Jde o záznam převozu ostatků zabitého ukrajinského vojáka domů. Na smutnou poslední cestu ho dojemně vyprovodily tisíce lidí...

To video skutečně vhání slzy do očí. Nemusíte zabitého vojáka ani znát - stejně jako ho osobně neznali ani lidé, kteří mu vzdávají poslední hold. Ukrajinci opravdu umí uctít a vyprovodit své hrdiny.

 

Mrtvým je pětatřicetiletý seržant 21. pěšího praporu Vitali Krutofost, v civilu absolvent filozofické a teologické fakulty. Do války s Rusy a separatisty z východu Ukrajiny byl povolán loni. Jeho jednotka byla nasazena v Mariupolu v Doněcké oblasti. Vitali zemřel ráno 23. května 2016 v Donětském kraji. Jeho vůz byl zasažen palbou a Vitali byl na místě mrtvý.

 

 

O týden později se v jeho rodném kraji konal pohřeb. Převoz těla se ale stal mimořádnou událostí pro celou Ukrajinu a změnil se v ohromnou demonstraci vlastenectví Ukrajinců. Po celé trase o délce mnoha kilometrů čekali tiše lidé, aby se s Vitaliem mohli rozloučit.

 

Kamera v pohřebním průvodu aut zachytila neuvěřitelnou a dojemnou sílu těch okamžiků. Tisíce lidí lemují cestu, tiše stojí, poklekají, modlí se nebo pláčou a pod kola aut házejí květiny. Slzám se ubrání jen málokdo.

 

 

Nakonec vojáci, kteří s Vitalim sloužili, odnesou jeho rakev z auta do jeho domu. Vitali Krutofost byl pohřben ve své rodné vesnici. Vyprovodit ho byli všichni.

 

Rusko už dva roky válčí s Ukrajinou. Ta byla napadena jeho vojáky, kteří obsadili Krym a odtrhli ho od zbytku země. Ačkoli Rusko stupňovalo tlak i v dalších regionech na východě Ukrajiny, podobný výraznější úspěch se už Vladimiru Putinovi nepovedl. Válka s Rusy na východě země zamrzla v trvalém konfliktu. A v něm se stále umírá...

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Strachy nebudete dýchat: Dívka v místě krvavé bitvy natočila duchy vojáků

Přežila Osvětim, teď šokovala svět. Také byste dokázali obejmout vraha své rodiny?

tn.cz / David Garkisch