Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 1. 3. 2016
válka kamerou

VIDEO: Takhle vypadá smrt v boji. Bojovník ISIS natočil vlastní konec

Zdroj: liveleak.com

Moderní technologie přinášejí nové možnosti. Někdy ale může být pokrok nechutně morbidní - třeba když vám umožňuje na monitoru prožít válku skoro na vlastní kůži. Anebo smrt...

Jak vypadá válka si už většina současníků z těch šťastnějších končin světa ani nepamatuje. Zlomem se stala válka v Perském zálivu na počátku devadesátých let, která je také označována také jako válka v přímém přenosu. Na obrazovky televizí po celém světě se tehdy přenášely hlavně záznamy z kamer na raketách, střelách a bombách.

 

Doba pokročila a - nejen v Sýrii - je teď poněkud zvrácenou módou natáčet si záznam boje z osobního pohledu. Vojáci či bojovníci nebo teroristé si připnou malou kameru na čelo nebo helmu a nechají ji běžet. Nepochybně si nikdo z nich nepřipouští, že by mohl nebo snad chtěl natočit vlastní smrt, ale i takové případy se už nezřídka stávají.

 

 

Jeden z takových záznamů teď používá ISIS jako propagandu pro nábor nových bojovníků. Paradoxně ale hlavní postava krátkého filmu, jeho kameraman i režisér v jedné osobě nakonec umírá zasažený kulkou protivníka. Tklivá hudba hrající v podkresu pak zřejmě oslavuje jeho konec, který je vstupenkou do ráje a láká na podobnou cestu další fanatiky.

 

Není jasné, kde a kdy přesně video vzniklo, ale jak uvedl Daily Mail, který o záznamu informoval, je na něm údajně zachycený boj ozbrojenců ISIS se skupinou jiných džihádistů. Obě strany po sobě pálí u nízké kamenné zídky a bojovníci ISIS se zjevně snaží dobýt nedaleký kamenný domek.

 

 

Na záběrech je zprvu vidět hlaveň zbraně, ze které terorista palbou pokrývá prostor před sebou. Snaží se zabít protivníky v oknech nedalekého domku. Ti palbu oplácejí, a tak kamera docela věrně zachycuje realitu válečného běsnění. Kulky létají oběma směry...

 

Bojovník s kamerou na helmě se pak rozhodne přesunout dopředu a blíže svému cíli, aby měl lepší střeleckou pozici. V tu chvíli ale zazní výstřel, který se muži stal osudným. Je to zřejmé z toho, jak se jeho tělo skácelo k zemi. Kamera se otočí a ještě několik vteřin sleduje nepatrný pohyb umírajícího, než se ten zastaví docela.

 

 

Kampaň ISIS, která video používá k náboru nových sil, na podobných záznamech velebí mučednictví mrtvého. Podle pozorovatelů se nedávno zintezivnila, protože islamisté přišli a přicházejí v bojích o nemalou část vojáků.

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

1.3. | 20:01 Vladimír Chlápek
38
Mimo nic neříkající a debilní reklamy jsem nic neviděl.
2.3. | 06:00 kimy69
4
Debillní reklama na ČS, kterou jsem před šesti roky opustil a dodnes toho ...
2.3. | 08:27 Jaromír Pokorný
4
Náhlasit nevhodný komentář
Chcípněte všichni!!!
2.3. | 08:13 Miroslav Hanko
6
Náhlasit nevhodný komentář
Doufam že to zdokonalí a my budem vidět jeho rozstříkaný mozek tedy zkoro mozek.
2.3. | 06:00 kimy69
4
Náhlasit nevhodný komentář
Debillní reklama na ČS, kterou jsem před šesti roky opustil a dodnes toho nelituji.
1.3. | 22:18 jodu
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kozozmrd ji pěkně koupil
1.3. | 22:13 bard-lidu
7
Náhlasit nevhodný komentář
alois223: Dej pokoj, nebo ti muslimští kryplové ještě objeví kouzlo převtělování. Ale jinak z tebe srší humor na dva kilometry.
1.3. | 20:36 alois223
12
Náhlasit nevhodný komentář
Neblbněte, vždyť má ještě 2 životy :-)
1.3. | 20:01 Vladimír Chlápek
38
Náhlasit nevhodný komentář
Mimo nic neříkající a debilní reklamy jsem nic neviděl.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple