Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 10. 2017
Unikátní jev

VIDEO: Země i nebe v plamenech! Muž natočil vzácné ohnivé tornádo

Zdroj: APTN

V Portugalsku se objevil unikátní přírodní jev. Kameramanovi se podařilo zachytit tzv. ohnivé tornádo, které vzniká tím, že vzdušný vír pohltí prach a plameny. Země se dál potýká s rozsáhlými lesními požáry.

Portugalsko letos zasáhlo rekordní množství lesních požárů. S těmi posledními bojuje více než tisícovka hasičů, v plamenech přišly o život desítky lidí. Nejhorší byla situace v červnu, kdy uhořelo 64 lidí - většinou při snaze ujet před požárem autem.

 

Kameramanovi portugalské televizní stanice TVI se podařilo při natáčení požárů zachytit něco úžasného. Ohnivé tornádo, přezdívané také ohnivý ďábel, vzniká podobně jako to běžné "prachové", objevuje se ale jen výjimečně.

 

Tornádo se zformuje, když horký a suchý vzduch rychle vystoupá od země vzhůru. Vzdušný vír pohltí prach a plameny, které pak "hoří" ve vzduchu. Ohnivé tornádo vydrží jen několik minut, může ale dosáhnout až výšky 100 metrů.

 

 

Protože se "ďábel" tvoří nad požáry, existuje obrovské riziko, že oheň dále rozšíří. Proto jsou ohnivá tornáda extrémně nebezpečná, zároveň ale velmi vzácná.

epa TN.cz