Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2017 09:59
život se s ní nemazlil

Táňa vyhrála Tvář s písní Navarové, ženy s tragickým osudem

Taťána Vilhelmová jako Zuzana Navarová
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz
Tatiana Vilhelmová a Zuzana Navarová

Třetí řadu show Tvoje tvář má známý hlas vyhrála Táňa Vilhelmová, která ztvárnila Zuzanu Navarovou a zazpívala její píseň Andělská. Folková zpěvačka podlehla v pětačtyřiceti letech vážné nemoci. Svůj život nezasvětila pouze hudbě, ale také pomoci druhým.

Se Zuzanou Navarovou se život nemazlil, svůj těžký osud však brala statečně. I když byla vážně nemocná, o zdravotních problémech vůbec nemluvila. Ještě v listopadu 2004 koncertovala, poté začala její manažerka vystoupení rušit.Zuzana Navarová zemřela v pětačtyřiceti letech 7. prosince 2004 v brzkých ranních hodinách v motolské nemocnici. Zpěvačka podlehla rakovině, která ji spolu s cirhózou jater sužovala několik let.
 

Život a kariéra

Zuzana Navarová pocházela z Hradce Králové, kde začínala kariéru v kapele Výlety. Do Prahy přišla na sklonku sedmdesátých let studovat španělštinu a češtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Seznámila se se Zdeněkem Vřešťálem a Vítem Sázavským a  v roce 1980 společně založili kapelu Nerez.

 

Na začátku devadesátých let se skupina rozpadla. V té době už měla Navarová za sebou své sólové album s Caribe Jazz Quintetem a zakládala skupinu Tres s kolumbijským písničkářem a kytaristou Ivánem Gutiérrezem a s baskytaristou Karlem Cábou. Kapela Tres se později přejmenovala na KOA, se kterou vydala několik úspěšných desek.


Poslechněte si skladbu "Marie" od Zuzany Navarové:


Navarová ztratila ve svém životě dva důležité muže. Prvním byl její manžel Luís, kterého potkala při svém ročním pobytu na Kubě. Luís, od kterého převzala příjmení de Tejada, nebyl v Česku spokojený, především kvůli počasí. V jednom z rozhovorů přiznala, že se přestěhoval do Španělska. 

 

Další velkou ztrátou byl odchod Gutiérreze, který se také na čas odstěhoval do Španělska. Jeho místo v kapele vyplnil kytarista Omar Khaouaj.

 

 
Tatiana Vilhelmová jako Zuzana Navarová

 

Navarová skládala i hudbu k divadelním a k animovaným filmům. Objevila a pomohla prosadit Věru Bílou, které produkovala první album a přesvědčila firmu k jeho vydání.

 

Od začátku 90. let stála v čele Nadace Život umělce, který se staral o umělce seniory i o ty začínající, kteří potřebují finanční i jinou pomoc.

 

15

GALERIE: Zuzana Navarová

Zdroj: Profimedia

Zuzana Navarová - 1

Hodnocení:

 

Snažila se zapojit i do Romské občanské iniciativy, protože měla pocit, že je vždy třeba stát na straně slabších a handicapovaných. A jak sama řekla, bez ohledu na to, čím člověk je, se musí vždycky ozvat proti bezpráví.

 

 

Zuzana Navarová dostala za svou tvorbu několik ocenění. Například Český hudební fond udělil zpěvačce ocenění za nejlepší textařku roku 1990. V roce 2001 dostala cenu Anděl v kategorii Folk.

  

ČTĚTE TAKÉ:

TVOJE TVÁŘ: Milan Peroutka prozradil fobii z mládí!
TVOJE TVÁŘ: Hana Zagorová osobně učila Aleše Hámu!

has TN.cz
Reklama