Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.1. 2016 14:20
Lékaři varují!

Virus zmenšující mozek dětí se bude dál šířit - MAPA VÝSKYTU

Zdroj: TV Nova

Další země hlásí případy nakažení virem Zika, který je nebezpečný hlavně nenarozeným dětem. Centrum pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) varuje, že případů bude kvůli cestovnímu ruchu přibývat i mimo země, které jsou ohroženy možností aktivního přenosu.

Vědci, kteří virus a jeho šíření zkoumají, v současné chvíli věří, že se virus šíří převážně pomocí komářího bodnutí. Jedná se tedy o arbovirus, takže jsou za jeho šíření zodpovědní členovci, například právě komáři. Ale bodnutí nemusí být jedinou formou, jak se může virus šířit. Podle některých dřívějších studií existuje podezření, že je možné virus šířit také díky sexuálnímu styku.

 

I přes to, že už jsou hlášeny první případy v Evropě a USA, masivní šíření epidemie v těchto oblastech podle zdravotnických organizací zatím nehrozí. Všichni pacienti, kteří se s touto nemocí aktuálně potýkají, nedávno pobývali v zemích, kde hrozí aktivní přenos.

 

Mapa - vir Zika

 

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala doporučení pro ty, kteří do zemí v blízké době vycestují. Podle ní je nejdůležitější snažit se riziko komářího bodnutí snížit na minimum, tedy používat doporučované repelenty, nosit nevýrazné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. Dále v co největší míře zamezit zbytečnému větrání a spíše používat klimatizaci, popřípadě opatřit okna dostatečnou ochranou proti vlétnutí nebezpečného hmyzu.

 

 

WHO také doporučuje pozorné sledování jakýchkoliv symptomů v případě, že se z postižených zemí navracíte. Pokud zpozorujete jakýkoliv symptom provázející tuto nemoc, měli byste okamžitě navštívit nebližší nemocnici.
 

Seznam zemí s aktivní možností přenosu podle CDC:

Barbados, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Dominikánská republika, Ekvádor, Salvádor, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Martinik, Mexiko, Panama, Paraguay, Portoriko, Svatý Martin, Surinam, Americké Panenské ostrovy, Venezuela, Samoa, Kapverdy

klma TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

27.1. | 13:17 Pepa Depo
9
Poslaneckou sněmovnu už komár dávno zasáhl !!!
27.1. | 15:51 bimbi20
-4
Zaplať pán Bůh, že tu nemoc nepřenášejí uprchlíci z Iráku, Sýrie, Eritreje, ...
27.1. | 16:37 josefvyskoc
2
Náhlasit nevhodný komentář
podle pí sabatove by jsme vsechny takto postizene meli citlive pozvat a presidlit do CR i s rodinami...muzou nas pry nesmirne kulturne obohatit, a jejich integrace bude velmi jednoducha: zaplati se jim pekne socialni davky jako rómům, a jeto !...genialni, moudra to zena !...
27.1. | 16:14 Karel Záhrobský
1
Náhlasit nevhodný komentář
Vy chytráci, myslíte že ne, ale ano. Oni o tom ještě neví, že ten virus mají už dávno v sobě a je otázkou času, kdy to propukne i u nás, proto budˇte v pohotovosti.
27.1. | 15:51 bimbi20
-4
Náhlasit nevhodný komentář
Zaplať pán Bůh, že tu nemoc nepřenášejí uprchlíci z Iráku, Sýrie, Eritreje, Somálska, Nigérie apod. Nakonec ji přenášeji USÁci a těm se sem moc nechce. Raději znásilněná manželka, než dítě s malým mozkem, to si pamatujte, pánové...
27.1. | 14:14 roko-lanek
2
Náhlasit nevhodný komentář
Všechno zlo pochazi z ameriky.
27.1. | 14:08 allanaldik
3
Náhlasit nevhodný komentář
co nam sem vsechno ty poloopice nezatahnou, terorismus, vrazdeni urezavani hlav, ted jeste komaryZIKO. To se evropa pomeje jak se nam ty VS neandrtalci odvdeci.
27.1. | 13:43 petalinos
4
Náhlasit nevhodný komentář
Tak jak to tak vypadá tak ani uprchlíci s tou porodností nezvyši produktivní pracující populaci EU.Pokud ten komár se dostane až do Německa tak každé ditě jimi porozené bude dostávat invalidní duchod
27.1. | 13:17 Pepa Depo
9
Náhlasit nevhodný komentář
Poslaneckou sněmovnu už komár dávno zasáhl !!!