Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.2. 2016 20:12
Nová hrozba

Virus Zika se může přenášet SEXEM! Potvrzen první případ

Zdroj: TV Nova

To, čeho se lékaři obávali, se potvrdilo. Virus Zika nemusí přenášet pouze komáři. Šířit se může také pohlavním stykem. Lékaři v americkém Dallasu zaznamenali případ, kdy se nemoc přenesla na pacienta, který necestoval do oblasti nákazy.

Přenos viru prostřednictvím pohlavního styku potvrdili lékaři z Centra pro kontrolu nemocí a prevenci z amerického Dallasu. Pacient, kterého nemocnice přijala, chytil virus Zika, přestože sám necestoval do oblasti nákazy. Ukázalo se, že jeho partner či partnerka (nemocnice neodhalila pohlaví nakaženého) se vrátil z oblasti, kde se nákaza šíří.

 

"Teď když víme, že se Zika může šířit sexem, musíme rozšířit naší kampaň o ochraně zdraví svého i jiných," uvedl ředitel Zdravotních a lidských služeb okresu Dallas Zachary Thompson.

 

"Vedle kompletní abstinence jsou nejlepší metodou ochranou před sexuálně přenosnými nemocemi kondomy," dodal Thompson.

 

 

Podle CNN se už dvakrát objevilo podezření, že se virus přenáší pohlavně. Během epidemie viru ve Francouzské Polynésii v roce 2013 měl čtyřiačtyřicetiletý muž stopy po viru v moči a ve spermatu, nikoliv však v krvi. Předtím v roce 2008 se virem nakazil americký microbiolog Brian Foy. Pár dní po jeho návratu ze Senegalu dostala nemoc i jeho manželka, přestože sama nebyla vystavena nakaženým komárům.

 

Virus Zika je nebezpečný především pro těhotné ženy, protože u plodu způsobuje nevratné poškození mozku. Pro dospělého je virus přenášený komáry druhu Aedes aegypti relativně neškodný. Vyvolává pouze několikadenní horečky.

 

WHO se nyní obává toho, aby se virus nerozšířil do Afriky a Asie, kde je nejvyšší porodnost na světě. Kromě dobré informovanosti těhotných je podle organizace zapotřebí také hromadné zapojení celých komunit do boje proti šíření nemoci v oblastech s vysokým výskytem komárů, informuje ČTK.
 

vbo TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

3.2. | 00:14 petalinos
14
tak mi připadá že naše příroda se začina bránit a všemi prostředky se snaží ...
3.2. | 14:49 Ludmila Malinova
-3
milenafouskova Výte taky mám ten pocit,nějak mi to nesedí najednou jsou ...
3.2. | 14:49 Ludmila Malinova
-3
Náhlasit nevhodný komentář
milenafouskova Výte taky mám ten pocit,nějak mi to nesedí najednou jsou postižené děti komáři,podle mne nevý co to přenáší,upřimě je mi jich těch dětí hodně líto.
3.2. | 12:20 milenafouskova
4
Náhlasit nevhodný komentář
Spíš to vypadá na umělé a připravené aby více lidí zmizelo protože je nás moc tak se to bude uměle regulovat.
3.2. | 00:14 petalinos
10
Náhlasit nevhodný komentář
A věřte tomu že příroda je mocnější než lidi
3.2. | 00:14 petalinos
14
Náhlasit nevhodný komentář
tak mi připadá že naše příroda se začina bránit a všemi prostředky se snaží zabranit aby se lidstvo množilo.Protože co lidi vyvádi pro prachy likvidují vše žive tak se snaži lidstvo vymazat jako my vir z počítače
2.2. | 23:03 allanaldik
10
Náhlasit nevhodný komentář
A co na to nas hlavni hygienik? ze by zas zalhal ze jsme mimo cele deni? TAk ten at to nepije ani redeny, jinak to je desny co dokaze vyplodit z jeho choreho mozku.
2.2. | 22:37 cestovatel001
10
Náhlasit nevhodný komentář
Kde jsou ty časy, kdy mohl jít člověk bez obav na ostro...
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme