Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 8. 2017
GALERIE velký přehled

Víte, co jíte? Poradíme vám, na co si dát pozor na etiketách potravin

Nakupování
Zdroj: Thinkstockphotos
Vyznáte se v etiketách? (ilustrační foto)

Víte, co jíte? Dozvědět byste se to měli z etiket na potravinách. Jenže někdy je na nich tolik údajů, že by se v tom čert vyznal. Informační centrum bezpečnosti potravin, které spadá pod ministerstvo zemědělství, radí, na co si dát při výběru potravin pozor.

Co a jak má být uvedeno na balených potravinách, ukládají jak české zákony, tak nařízení Evropské unie. Obecně platí, že informace uvedené na potravinách nesmějí uvádět spotřebitele v omyl. Nesmějí například tvrdit, že má účinky, která ve skutečnosti nemá, či zdůrazňovat přítomnost živin, které mají i všechny obdobné potraviny.

 

Zároveň nesmějí o potravině prohlašovat, že dokáže vyléčit určitou lidskou nemoc, musejí být napsány čitelně, přesně a jasně a uvedeny v češtině.

 

19

GALERIE: Jak se vyznat v etiketách

Zdroj: Ministerstvo zemědělství

Jak se vyznat v etiketách - 9

Hodnocení:

 

Stále více Čechů upřednostňuje potraviny, které byly vyrobeny u nás. Nejsnadněji zemi původu poznáte u masných a mléčných výrobků, vůbec nejpodrobněji je zákazník o původu potravin informován u masa a vajec.

 

 

Na co si při výběru potravin dát pozor a jak poznat, že jsou skutečně kvalitní, radí odborníci z ministerstva zemědělství. Co si pohlídat u různých typů potravin? Klikněte na obrázek pro jeho zvětšení.

VEJCE

 

ŠUNKA

 

OVOCE A ZELENINA

 

NÁPOJE

 

MLÉKO

 

MASO

 

MÁSLO

 

JOGURTY

 

DŽEM

mom TN.cz