Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 9. 2017
zdražení másla

Víte, jak správně uchovat máslo? Jednoduše zamrazit nestačí

Rozpuštěné máslo
Zdroj: Thinkstockphotos
Jak skladovat máslo,aby vydrželo kvalitní?

Obáváte se, že ceny másla před vánočními svátky vystoupají až k sedmdesáti korunám, jak o tom mluví ekonomové? Máslo si můžete uschovat už nyní. Obyčejné zamražení nestačí. Poradíme, jak na to.

Pokud jste nakoupili máslo v akci a nyní se bojíte, že se vám do Vánoc zkazí, poradíme vám, jak si jej uchovat.  Kuchaři a odborníci na výživu radí, že je nutné před zamrazením máslo tzv. "přepustit".

 

Přepuštěním se z másla odstraní přebytečná voda, které by v kvalitním másle mělo být maximálně dvacet procent. Po vychladnutí se voda oddělí a zůstane pouze čisté máslo.

 

Takto přepuštěné máslo je kvalitním mléčným tukem, vhodným k tepelným úpravám. Při smažení pak máslo na pánvi navíc neprská, takže samotné smažení je i bezpečnější. Přepuštěné máslo  v mrazáku tak vydrží až do Vánoc, aniž by ztratilo na kvalitě.

 

 

Chuť másla se podle kuchařů nedá nahradit rostlinnými tuky. Přesto, se někteří lidé raději uchýlí k jeho levnější, rostlinné variantě.

 

Cena másla je nyní nejvyšší v historii a dá se předpokládat, že bude nadále stoupat. Průměrná cena za 250 gramů se nyní pohybuje kolem padesáti korun.

 

 

Důvodem zdražení je velká poptávka po mléku, ale i nedostatek smetany. "Je to dáno tím, že jsou nižší dodávky mléka v porovnání s předchozími roky. Je i nižší tučnost mléka," uvedl Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského.


ČTĚTE TAKÉ:

Každé ráno vás vytáčí neroztíratelné máslo? Tenhle trik si zamilujete!
DIY: Připravte si domácí kokosové máslo RECEPT

kik TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

14.9. | 07:29 maxfox
25
Už jsem viděl,že nabízí 200 g variantu za stejnou cenu,Za chvíli to zmenší na ...
14.9. | 10:16 attack1939
-3
Jděte se všichni vycpat s tímto kecáním a hlavně se nažerte máslem. Mě je to u ...
14.9. | 13:11 Vojta Také
3
Náhlasit nevhodný komentář
A v cizině nižší tučnost mléka nemají ? Zajímavé.
14.9. | 12:36 stupurak10
13
Náhlasit nevhodný komentář
Byli jsme soběstační jen co jsme vlezli díky debilní vládě do unie už nemáme nic,krávy nam odtáhli na jatka a vše je zdevastované,nu což kapitalismus to nedělali ani komunisti.
14.9. | 11:31 Roman Skala
7
Náhlasit nevhodný komentář
Doporučuji výrobcům, aby jednotlivá balení tvarovala ve stylu vibrátorů, protože se blíží doba, kdy si to máslíčko budou moci tak akorát zavádět do střívka.
14.9. | 11:28 alois223
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Zas bude histerie jak loni s vajíčkama. Lidi teď začnou kupovat krávy a chovat je na balkoně v paneláku. Lidi jsou prostě ovce.
14.9. | 10:16 attack1939
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Jděte se všichni vycpat s tímto kecáním a hlavně se nažerte máslem. Mě je to u prd..e, já ho stejně nežeru.
14.9. | 10:08 jkazatel
7
Náhlasit nevhodný komentář
A kdopak nám tam do toho másla tu vodu dává ?? Že by reportéři televize Nova ?? Jděte někam, to co se prodává není máslo, ani mléko, a tvaroh už vůbec ne. A vy v té televizi jste placeni za to že nám to svinstvo v reklamě doporučujete. Takže televizi už nesleduji, za ty peníze není co samá kopie.
14.9. | 08:20 Pavel Ševčík
14
Náhlasit nevhodný komentář
Nu, másla málo a drahé. Alespoň máte dostatek řepkového oleje, biosraček do benzinu a kukuřice pro bioplynky z obrovských lánů Hospodáře. Koblihu?
14.9. | 08:10 jiři nepraš
9
Náhlasit nevhodný komentář
Doma vyrobené a přepuštěné máslo skladuji pouze v chladu ve špajzu a vydrží klidně rok, ale to se nestává, protože se spotřebuje. Cena V KRÁMĚ MĚ ANI MOC NEZAJÍMÁ. Stejně je to tam samá zlodějna
14.9. | 08:02 jsemrenca
24
Náhlasit nevhodný komentář
Zamrazeni vazne staci. Ja to tak delam spoustu let,a jsem spokojena.
14.9. | 07:29 maxfox
25
Náhlasit nevhodný komentář
Už jsem viděl,že nabízí 200 g variantu za stejnou cenu,Za chvíli to zmenší na 180 g. Oni si opravdu myslí,že lidé jsou blbí,ale on se někdo nachytá, třeba starší lidé co hůře vidí.