Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2017 13:36
on-line počasí a doprava

Čeká nás nejmrazivější noc i ráno týdne. Teploty klesnou až na -7 °C

Sněžení
Zdroj: ČTK

Ze studeného počasí se dnes v noci stane doslova mrazivé, upozorňují meteorologové. Mráz zasáhne prakticky celé Česko. Přinese ho bezoblačná noc, která srazí na většině míst teploty až na -5 °C. Tam, kde leží sníh, klesnou teploty až na -7 stupňů pod nulou.

Ani dnes nedává nevlídné počasí Česku příliš klidu. Studený severní vzduch s sebou přináší další srážky, sníh a v platnosti je stále výstraha před sněhovými jazyky a silným větrem. A meteorologové nepřináší o žádné lepší zprávy. Obloha se sice má postupně vyčistit od oblačnosti, ale to zase přinese výrazné ochlazení.

 

"Vzhledem ke zmenšené oblačnosti v noci na pátek klesnou teploty vzduchu na území ČR pod bod mrazu, většinou na 0 až -5 °C, ojediněle v místech se sněhovou pokrývkou na hodnoty kolem -7 °C. Noc na pátek a páteční ráno tak bude v tomto týdnu nejstudenější nocí a ránem," upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 

Podle další aktuální tzv. výstražné informace Česku dnes hrozí zejména sněhové jazyky na silnicích a silný vítr. ČHMÚ tuto výstrahu adresoval sedmi krajům, které měly potíže už včera. Týká se to Jihomoravského, Královéhradeckého, Moravskoslezského, Olomouckého, Pardubického a Zlínského kraje a Kraje Vysočina.

 

Situaci pro vás sledujeme on-line:

 

On-line reportáž

Počasí a doprava - 20.4.2017

15:50

Situace - alespoň co do srážek a sněžení - se nad Českem a zejména Moravou pomalu uklidňuje (viz obrázek z meteoradaru). Výstraha ČHMÚ před sněžením, sněhovými jazyky na silnicích a silným větrem končí právě teď v 16 hodin. Meteorologové ale upozorňují, že nás namísto sněžení čeká na duben nezvykle mrazivá noc a zítřejší ráno. Dnešní sledování počasí on-line ukončujeme. Hezký a klidný den, TN.cz.

Meteoradar - aktuální situace

14:10

V Bělé pod Pradědem na Jesenicku má policie problém se zapadlým sypačem. Vyprošťování omezuje dopravu v okolí.

12:33

Problémy s počasím mají i sousedé za hranicemi. V Rakousku je už kolem 25 tisíc domácností bez elektrického proudu, v Polsku se stejný problém týká skoro 100 tisíc domácností. Výpadky dodávek elektřiny způsobují stromy popadané na elektrická vedení.

 

Podle aktuální  mapy je stejně jako včera nejchladněji na Královéhradecku. Na turisty oblíbené hoře Polom naměřili ráno -4 °C, přičemž například v Praze a středních Čechách je teplota kolem jednoho stupně nad nulou. Například na Sněžce ale v noci naměřili dokonce -10 °C.

 

Problémy s počasím mají i sousedé za hranicemi. V Rakousku je už kolem 25 tisíc domácností bez elektrického proudu, v Polsku se stejný problém týká skoro 100 tisíc domácností. Výpadky dodávek elektřiny způsobují stromy popadané na elektrická vedení.

 

 

Situace v dopravě už se podobá včerejšku, kdy byly horské úseky silnic většinou uzavřeny pro kamiónovou dopravu a někde pro dopravu zcela. I dnes policie raději uzavřela několik silnici v Moravskoslezském kraji, který s přívaly sněhu bojuje už od středy.

 

Podle silničářů se na některých silnicích vytvořily téměř metrové závaly sněhu. Ty způsobil mimo jiné také silný vítr. Uzavřené úseky silnic - zejména v horských polohách - můžete očekávat na Opavsku a Bruntálsku, kde byla dnes ráno situace s počasím asi nejhorší. Oddechnout si může konečně Jesenicko a region Šumperska, kde naopak včera sněžilo nejvíc.

 

Tolik sněhu napadlo do dnešního rána v Krasově na Bruntálsku:

 

Krasov na Bruntálsku
Pokrývka sněhu v Krasově na Bruntálsku...

 

Od včerejška dnešnímu ránu vyjížděli hasiči Moravskoslezského kraje k celkem 135 incidentům spojeným se sněžením a větrem. "U dopravních nehod a vyprošťování zapadlých vozidel evidujeme téměř 60 výjezdů, u odstraňování stromů a silných větví téměř 80 výjezdů," řekl krajský mluvčí hasičů Petr Kůdela. Hasiči pomáhali zapadaným kamionům, ale i uvízlým sypačům.


"Dnes nad ránem je kvůli 4 uvízlým autobusům nově neprůjezdná např.silnice v místní části Bílovec-Výškovice. Na Bruntálsku již nesněží, ale tvoří se zde opět kolony kamionů, protože na mnoha silnicích vzniká náledí," shrnul situaci v Moravskoslezském kraji mluvčí hasičů Petr Kůdela.

 

Máte fotografie počasí, jaké panuje u vás? Podělte se s o ně se čtenáři TN.cz. Posílejte klidně i fotky z míst, kde je právě slunečné počasí bez sněhu. Plánujeme srovnání s regiony postiženými vichrem a sněžením. Foto posílejte na email: zpravy@nova.cz. Děkujeme.

 

Podívejte se na ranní předpověď počasí:

 

 

Předpověď počasí na dnešek:


Oblačno až zataženo, ráno ojediněle, později odpoledne místy
polojasno. Ojediněle, na severovýchodě místy, zejména na horách sněhové přeháňky. Během večera další ubývání oblačnosti.

 

 

Nejvyšší teploty 4 až 8 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C. Vítr severní, v Čechách mírný 3 až 7 m/s, na Moravě a ve Slezsku čerstvý 5 až 10 m/s s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), bude během odpoledne slábnout. Na horách na Moravě a ve Slezsku do večerních hodin místy tvorba sněhových jazyků nebo závějí.

 

17

GALERIE: Zasněžené ráno na Opavsku - Dolní Životice (300 m n.m., 19. 4. 2017)

Zdroj: TV Nova

Zasněžené ráno na Opavsku - Dolní Životice (19.4. 2017) - 4

Hodnocení:


 

tn.cz / gar