Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.4. 2018 18:08
Dnes se rozhodne

Vláda na dosah? Babiš nabídl ČSSD vnitro a další čtyři resorty!

Zdroj: TV Nova

Předsednictvo ČSSD dnes projedná návrh hnutí ANO ke složení vlády. Součástí nabídky by podle některých členů strany mělo být ministerstvo vnitra a další čtyři resorty. Právě to byla podmínka sociálních demokratů, aby šla do vlády trestně stíhaného premiéra.

Po pěti dnech mlčení a tajností se rozhodne. Sejde se předsednictvo sociální demokracie, které má rozhodnout, zda se strana vrátí k jednání o vládě. Ještě předtím seznámí předseda Jan Hamáček s nabídkou hnutí ANO grémium strany.

 

Už před samotným jednáním předsednictva však někteří sociální demokraté prozradili detaily nabídky od hnutí ANO. Babiš nakonec ČSSD přenechá ministerstvo vnitra a další čtyři resorty. Konkrétně by se mělo jednat o ministerstvo zahraničí a kultury, potvrdil místopředseda strany Roman Onderka.

 

Podle dalšího místopředsedy Martina Netolického bude ČSSD žádat vzhledem k Babišovu trestnímu stíhání, aby přímo v koaliční smlouvě stálo, že v případě prvoinstančního odsouzení jakýkoli člen vlády opustí kabinet. O případných výsledcích obnoveného jednání s ANO by mohl rozhodnout ústřední výbor strany příští sobotu, uvedl Netolický.

 

 

Podle odpůrců vládního angažmá ČSSD záleží na tom, jak sociální demokraté dokážou svou roli obhájit. Část krajů podle místopředsedy Jaroslava Foldyny spolupráci s ANO odmítá. "Tady nejde o počty ministerstev, ani ministerstva, ale o podstatu toho, v jaké situaci se bude nacházet sociální demokracie. Jde o to, abychom důstojně mohli splnit očekávání a být v důstojné roli před občany," řekl Foldyna novinářům.

 

Už ve čtvrtek se sešel poslanecký klub ČSSD. Zasedání bylo neformální, Hamáček seznámil poslance s návrhem ANO. "Bylo to zajímavé jednání. Kolegové poslanci se dozvěděli rámec podmínek, které může otevřít předsednictvu sociální demokracie cestu k dalšímu vyjednávání," sdělil místopředseda Jiří Zimola.

 

 

Sociální demokraté původně odmítali být členy vlády trestně stíhaného premiéra. Za to, že Andreje Babiše v čele kabinetu překousnou, požadovali právě ministerstvo vnitra. Resort chtěli proto, aby bylo zachováno nezávislé vyšetřování Babišových kauz.

 

Původní jednání o vládě ztroskotala na tom, že ANO nebylo ochotno se vnitra vzdát. ČSSD pak schůzky ukončila a ANO začalo vyjednávat o vládě s podporou KSČM a SPD. To ale odmítly špičky hnutí ANO a Babiš tak musel obnovit jednání se sociálními demokraty.

epa tn.cz / ČTK
Reklama