Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.5. 2018 20:09
Návrh Metnara

Vláda odvolala ředitele civilní rozvědky! Kvůli hospodaření

Lubomír Metnar
Zdroj: Profimedia
Ministr vnitra Lubomír Metnar (archivní foto)

Ministr vnitra Lubomír Metnar navrhl postavit ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška mimo službu, vláda žádosti vyhověla. Informovaly o tom portály Respekt.cz a iDnes.cz. Odvolání souvisí s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.

"Zahájil jsem řízení o zproštění funkce ředitele civilní rozvědky. Zítřejším dnem nabude na právní účinnosti," řekl Metnar portálu  iDnes.cz. Šašek je postaven mimo službu, dokud nebudou vyřešeny kontrolní procesy ohledně hospodaření tajné služby.

 

Šašek vede Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) od července 2014. Vedením tajné služby pověřil Metnar nového Šaškova náměstka Radka Musílka, uvedl zpravodajský portál Aktuálně.cz.

 

ÚZSI je civilní rozvědkou. Úkolem služby je chránit Českou republiku proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a jejich komponent, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.

 

Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra.

 

-

epa tn.cz / ČTK
Reklama