Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.4. 2017 22:14
rozhodnuto

Vláda rozhodla, co s přebytkem rozpočtu. Důchodcům nic nepřidá

Zdroj: TV Nova

Vláda schválila zprávu o hospodaření státu v loňském roce, přebytek 62 miliard korun půjde podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) na umoření státního dluhu.

Anketa

Jak by měla vláda využít přebytek rozpočtu?

Hlasovalo 8209 lidí.
Důchodci ostrouhali. Návrh na využití přebytku loňského rozpočtu na budoucí valorizace důchodů neprošel. Peníze se použijí na umoření státního dluhu. Doprovodné usnesení umožní letos financovat některé projekty, zřejmě do deseti miliard korun. V koaliční diskusi nebyl přijat návrh prosazovaný ČSSD, aby se přebytek stal rezervou pro budoucí valorizace penzí.

 

"Umořil se státní dluh, je tam doprovodné usnesení o navyšování investic, jak navrhl předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD)," řekla Valachová novinářům v průběhu jednání kabinetu. Zprávu o hospodaření státu, jejíž součástí je rozvaha o přebytku, musí kabinet předložit Sněmovně do konce týdne. Mluvčí kabinetu Martin Ayrer dodal, že v letošním rozpočtu se budou hledat možnosti pro posílení investic.

 

"Ministři a ministryně mají do 9. května předsedovi vlády a prvnímu vicepremiérovi poslat návrhy na posílení investic vlády v rámci stávajícího investičního programu. Ministr financí do 31. května předloží vládě návrh na restrukturalizaci výdajů státního rozpočtu s cílem posílit investice státního rozpočtu," uvedl Ayrer.

 

Podle Valachové se kabinet dohodl, že na investice vyčlení zhruba deset miliard korun, konkrétní částku zatím ale nestanovil. Peníze mají směřovat například na opravy škol a nemocnic.

 

Využití přebytku z loňského hospodaření státu řešili vládní politici již počátkem roku. Přebytek podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) reálně neexistuje, jde pouze o účetní krok. "O ten přebytek emitovalo ministerstvo financí méně státních dluhopisů. Pokud by se vláda rozhodla ty peníze využít, tak by ministerstvo financí muselo v tom rozsahu vydat nové dluhopisy," vysvětlil nedávno Sobotka.

 

Přebytek státního rozpočtu ke konci letošního března stoupl na 4,7 miliardy z únorových 3,7 miliardy korun. Loni ke konci března byl rozpočet v přebytku 43,6 miliardy korun, který do konce roku vystoupal na rekordních 62 miliard. Důvodem výrazného meziročního poklesu je podle ministerstva financí menší množství peněz přijatých z EU. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.
 

ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.4. | 18:00 doubbrava
32
Ano zaplatit dluhy. Ať vrátí na důchodové pojištění 8 miliard Kč + úroky, které ...
24.4. | 14:32 pichav
-31
☝ ZREJME NA MOJE DOPORUCENI !!!! UVADENE NA tnCZ !!!! UZ JSEM TU RIKAL X KRAT ...
26.4. | 23:30 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud něco dlužím, tak první co musím udělat s penězi je splatit dluh, cokoliv jiného je nezodpovědnost! Hlavně aby ty peníze neprožrali politici a přebujelá státní správa! Ve školství je peněz spousty, stačí přestat vyhazovat peníze za drahé nesmyly zhoršující kvalitu školství jako inkluze!
25.4. | 19:13 Zdeněk Resch
1
Náhlasit nevhodný komentář
po volbách si přídají sami
25.4. | 17:00 inoget
2
Náhlasit nevhodný komentář
Hodně jezdím po celé republice a vidím hlavně kolem PRAHY a středních Čechách jak jsou důchodci nevychovaní a chtěli by vše nejraději zdarma. Bohužel slušných důchodců už je děsně málo. Byla jsem vychovávaný k úctě ke starším, ale dnes mě většina důchodců svou nevycválaností se....rou.
25.4. | 12:52 novus
2
Náhlasit nevhodný komentář
NOjo, stoji vsichni za hownjo, ale dokupy se tomu rika "Demokracie"...Nikdo nezprznil demokracii vic, nez "TZV" demokrati sami..ALe furt ji maji plne zobaky..Ptaci povedeni...
25.4. | 10:52 Milan Brejcha
4
Náhlasit nevhodný komentář
Stejná jako vláda Topolánka !!! Prostě stojí za h o v ň o !!!!
24.4. | 21:47 Milos Trasimi
11
Náhlasit nevhodný komentář
Rozpotcovy dobytek v parlamentu.
24.4. | 19:53 remark
10
Náhlasit nevhodný komentář
A to ti tukani vyhlásí před volbama. Fakt nehorázná drzost. Nevazeni politici,taky budete jednou stáří. Aha,já zapomněl,jejich důchody budou pro 99% smrtelníků nedostupné,viz europoslankyne Jourova...
24.4. | 19:04 novus
7
Náhlasit nevhodný komentář
Opakovani matka moudrosti..A nez zacnete minusovat, poradne precist! Popripade pozadat o vysvetleni!...Heslo Ceskych "Demokratu"..Neni duchodce jako duchodce, ale nejlepsi duchodce je dva metry pod zemi...
24.4. | 18:52 Eva Kluchová
26
Náhlasit nevhodný komentář
Jistě!!! Opět to rozkradou sami. Důchodci jim jsou jenom na obtíž!!! Co by nám vraceli!!! Oni mají přece málo. Musí si pořídit i levnější tarif.
24.4. | 18:37 svarcovaerika0123
31
Náhlasit nevhodný komentář
Ať se na tom politici zadusí. Ale oni si platy určitě zase zvednou, že? Jsou to hajzlové, kterým nejde o lidi, ale jen o svá koryta a o své nenažrané huby.