Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 3. 2017
sobotka vs. operátoři

Vláda schválila "bič" na operátory. Podle nich ale zákon ceny nesníží

Bohuslav Sobotka
Zdroj: Profimedia
Bohuslav Sobotka s mobilním telefonem

Novela telekomunikačního zákona, která podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytvoří tlak na pokles cen mobilních dat, míří do Sněmovny. Na dnešním jednání ji podpořila vláda, informoval na twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Pomůže ale změna zákona pohnout s předraženým voláním a daty v Česku?

Nové změny v zákoně podle předkladatelů víc chrání spotřebitele, zvyšují pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a zajistí přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři ale tvrdí, že novela ceny pro zákazníky nesníží, protože zvýšení pokut firmám bude působit opačně.

 

Politické strany se minulý týden dohodly na tom, že projednání návrhu ve Sněmovně zkrátí tak, aby změna mohla projít legislativním procesem před koncem volebního období. Schůzku zástupců stran sezval Sobotka, který je od března pověřen vedením ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci ministra předtím skončil Jan Mládek (ČSSD), kterému Sobotka vyčítal právě postup v otázce cen mobilních dat.

 

 

Novela telekomunikačního zákona zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní a zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.

 

"Paragraf, který dramaticky zvyšuje pokuty, nemá oporu nikde v okolních zemích EU. Nesmyslné zvyšování sankcí jde proti logice snižování cen," uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.

 

 

Z návrhu naopak na doporučení legislativní rady vlády vypadlo ustanovení o možnosti poskytovat klientům jen takové slevy, které by měly firmy dopředu zahrnuté v ceníku. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr Mládek.

 

Novela také technicky upravuje přechod digitálního televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2, ke kterému by mělo dojít v únoru 2021. Zakotvuje pravidla fungování tzv. přechodových sítí nebo jejich financování.

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

8.3. | 21:10 zacotomame
2
Je tristní, že naši námi volení na nás serrou a spíš se starají o svá koryta, ...
8.3. | 18:20 Ton Alfonso
-1
Porč by měli operátoři snížovat,když je někdo hloupí jak tago a nevadí mu ...
8.3. | 23:12 tomáš fuk
-1
Náhlasit nevhodný komentář
je to uplně jednoduché sousedé kousek od hranic si vemou např operátora z polska žrádlo maji sice na howno ale volání a data levné
8.3. | 21:18 zacotomame
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Možná tomu nebudeš věřit, ale raději umřu s pocitem dobře a poctivě vykonané práce, než zahrabanej po uši v bankovkách pošpiněných svinstvy, které bych musel udělat, abych je měl. O ostudě, která se potáhne s potomstvem nemluvě.
8.3. | 21:14 zacotomame
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Je těžké se při tom snažení nesnížit na jejich morální úroveň, ale možné to je. Prosperita poctivých bývá nižší než hajzlů, ale o to je potom ten pocit z výsledku hřejivější. Ovšem pouze pro ty s rovnou páteří.
8.3. | 21:10 zacotomame
2
Náhlasit nevhodný komentář
Je tristní, že naši námi volení na nás serrou a spíš se starají o svá koryta, ale to není známka hlouposti národa, to je pozůstatek toho, z čeho ti lidé vzešli. Je to takové kurvahošigutentág. Zároveň je to ale hnací síla nebýt na těch prašivcích závislý a snažit se jít ekonomicky up.
8.3. | 21:05 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ty, jejichž jediná volba spočívá v tom, že mají možnost se rozhodnout, zda telefonovat či ne, zda být připojen k elektrické síti či ne? Je spousta věcí, které člověk ovlivní, jsou však i takové, jejichž změně potřebuje spojence, protože se bez nich obejde jen velmi těžko. Co jsi pro to udělal ty?
8.3. | 21:01 zacotomame
1
Náhlasit nevhodný komentář
Ton Alfonso, víš co je komické? Když někdo o někom napíše, že je hloupí... Ale chuj s pravopisem. Které hloupé Čechy jsi měl na mysli? Ty obyčejné lidi, kterým nezbývá nic jiného, než věřit té verbeži, kterou si zvolili, že se postaví za jejich zájmy?
8.3. | 18:20 Ton Alfonso
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Porč by měli operátoři snížovat,když je někdo hloupí jak tago a nevadí mu okrádání tak proč by toho operátor nevyužíval.Vždyt češi jsou nejhloupějším národem EU důkazem jsou ceny dat hovorů atd.Další v podstatě výrobci elektřiny češi mají nejdražší elektřinu v EU a nejnižší platy to stačí jako důkaz