Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.9. 2017 20:56
Schvalování rozpočtu

Vláda se handrkovala o rozpočet, ministři chtějí o 33 miliard víc

Zdroj: TV Nova

Zvýšením platů učitelům a dalším zaměstnancům ve veřejné sféře vláda dnes zahájila velké jednání o státním rozpočtu pro příští rok. Ten počítá se schodkem 50 miliard korun, což opozice kritizuje. Jednání dnes ministři přerušili - prý je nutné doladit požadavky.

Státní rozpočet teď čekají finální úpravy a dost možná i drobné bitvy o finance. Jednotliví ministři už totiž oznámili požadované navýšení peněz pro své rezorty. Oproti návrhu je to celkově 33 miliard navíc. Třeba na opravy silnic a dálnic, které jsou i častým předvolebním tahákem, je výrazně méně peněz, než ministerstvo dopravy čekalo. Potřebovalo by prý o pět až sedm miliard více.

 

V souvislosti se sesbíráním peněz vyzval premiér ministry, aby vrátili za své rezorty nespotřebované výdaje z posledních let, a to až do výše 25 procent "rezerv". Celkově by mělo jít o 10 miliard korun, z nichž část půjde prioritně jako finanční injekce vysokému školství a o zbytku rozhodne vláda na konci září.

 

Jinak to ale vypadá, že s navrhovaným schodkem 50 miliard korun se už hýbat nebude – i když ho opoziční politici kvůli dobře šlapající ekonomice kritizují jako zmařenou šanci.


 

Vláda musí návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Mimo rámec rozpočtu dnes ještě koalice schválila zvýšení platů krajských a obecních zastupitelů, starostů a hejtmanů. Peníze na to budou ale muset ve svých rozpočtech najít kraje a obce samy.

pez, Eliška Zvolánková TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.9. | 17:46 roko-lanek
13
Proč Sobotka nezajde za Bakalu pro 33miliard když mu nechal zarobit 105 miliard ...
11.9. | 21:37 Tomáš Jelínek
0
Ve světle nenasytných požadavků kantorů a ostatních nenajedenců budu snad volit ...
12.9. | 17:10 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
12.9. | 07:00 nverter -mvim ze Pilny za ANO to nechce, nekolikrat rekl ze naviseni neni mozne A kdo na nej tlaci? Socani a Lidovci. Sam nekolikrat zduraznil ze neni z ceho brat ale ritolez Sralbotka tlaci jak vidno horem i dolem. Uz by mel skoncit v zapomeni ten brejloun plesatej.
12.9. | 07:22 inverter
0
Náhlasit nevhodný komentář
Dílo demagogů a populistů, které se chystáme zvolit znovu. Dobře nám tak. Blbec si lepší osud nezaslouží.
12.9. | 07:20 inverter
0
Náhlasit nevhodný komentář
.. z našich daní a budoucnosti našich dětí a vnoučat. Právě Topáci a Odesáci si tuto skutečnost uvědomují, ale nikoho neskrouhnou. Jednak vědí, že kvalitní úředník není zbytečný a kvalitní pedagog je k nezaplacení a druhak to zpětně nejde. Ovšem nesmyslné bobtnání neschopného státu je dílo demagogů.
12.9. | 07:07 inverter
0
Náhlasit nevhodný komentář
Tomáši,... při představě, že dostane přidáno i vedoucí stavebního úřadu, se kterým jsem včera jednal, anebo sousedka učitelka, která nemá nejmenších pedagogických sklonů a působí spíše jako apatická bachařka, to mně vytáčí. Ale tohle nejsou nenajedenci. Nenajedenci jsou ti, co si kupují voliče
12.9. | 07:00 inverter
0
Náhlasit nevhodný komentář
allane,... je to koaliční vláda, kdo rozdává. Nikoli z ničeho, ale nesmyslně. Byli to socani, lidovci i Ano. Tedy i pan Pilný. Rukou společnou navýšili počty úřednictva o 22 tisíc, služebním zákonem chráněných, státních slouhů. To oni ve shodě navyšují mandatorní výdaje, které zdědí i vlády budoucí.
12.9. | 03:04 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
Takze se bude rozdavat z niceho.zase ti zasrrani socani,rozdavaj a nemaj na to.navisi schodek o dalsi desitky miliard. Snad to Min.fin.Pilny ukociruje na 0.
11.9. | 22:06 pe do
5
Náhlasit nevhodný komentář
Sobotka je nezodpovědný diletant a populista který musí s.át všechny daňové poplatníky. Doufám že po volbách tohle šílenství s;končí!
11.9. | 21:37 Tomáš Jelínek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ve světle nenasytných požadavků kantorů a ostatních nenajedenců budu snad volit nenáviděné Topky a Odesáky-oni je v případě vítězství pořádně "strouhnou"!!!
11.9. | 20:52 overal
5
Náhlasit nevhodný komentář
Nejdříve zaplatit dluhy!! Potom nejdříve snížit množství úředníků a toho, co zbude po splácení dluhu se může z toho ušetřeného propouštěním úředníků se může těm zbylým přidávat! Pokud chcete přidat učitelům, tak nejdříve vymyslete co budou dělat ty 2,5 měsíce o co mají delší dovolenou než ostatní!!!
11.9. | 20:27 Veselej Hafík
4
Náhlasit nevhodný komentář
Na co chtějí zvyšovat schoden této země??No na to aby je mohly cpát neziskovkám na slimáky a aby si mohli dát pořádné odstupné.Copak je normální,když děláš na dobu určitou že pak dostaneš ještě odstupné.No jen v této zemi,jinde to snad neexistuje.