Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.9. 2017 20:56
Schvalování rozpočtu

Vláda se handrkovala o rozpočet, ministři chtějí o 33 miliard víc

Zdroj: TV Nova

Zvýšením platů učitelům a dalším zaměstnancům ve veřejné sféře vláda dnes zahájila velké jednání o státním rozpočtu pro příští rok. Ten počítá se schodkem 50 miliard korun, což opozice kritizuje. Jednání dnes ministři přerušili - prý je nutné doladit požadavky.

Státní rozpočet teď čekají finální úpravy a dost možná i drobné bitvy o finance. Jednotliví ministři už totiž oznámili požadované navýšení peněz pro své rezorty. Oproti návrhu je to celkově 33 miliard navíc. Třeba na opravy silnic a dálnic, které jsou i častým předvolebním tahákem, je výrazně méně peněz, než ministerstvo dopravy čekalo. Potřebovalo by prý o pět až sedm miliard více.

 

V souvislosti se sesbíráním peněz vyzval premiér ministry, aby vrátili za své rezorty nespotřebované výdaje z posledních let, a to až do výše 25 procent "rezerv". Celkově by mělo jít o 10 miliard korun, z nichž část půjde prioritně jako finanční injekce vysokému školství a o zbytku rozhodne vláda na konci září.

 

Jinak to ale vypadá, že s navrhovaným schodkem 50 miliard korun se už hýbat nebude – i když ho opoziční politici kvůli dobře šlapající ekonomice kritizují jako zmařenou šanci.


 

Vláda musí návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září. Mimo rámec rozpočtu dnes ještě koalice schválila zvýšení platů krajských a obecních zastupitelů, starostů a hejtmanů. Peníze na to budou ale muset ve svých rozpočtech najít kraje a obce samy.

pez, Eliška Zvolánková TN.cz