Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 27. 7. 2017
kuriózní novinka

Vletěla vám do auta moucha nebo vosa? Můžete za to dostat pokutu

Hmyz v autě
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Sednout si v létě do rozpáleného auta, aniž byste si otevřeli okénka, je hodně nepříjemné. Pak vám ale hrozí, že přiberete nezvaného pasažéra. Za hmyz v autě si v krajním případě můžete dokonce vykoledovat pokutu.

Moucha nebo vosa, která vám během řízení létá před obličejem, je nejen nepříjemná, ale taky nebezpečná. Při ohánění se dostatečně nevěnujete jízdě a nepozornost může končit i tragédií. "Takový případ s následky lehkého zranění a škodě na vozidle za 350 tisíc Kč se stal nedávno ženě u Vsetína. Oháněla se po hmyzu v kabině, vůz sjel z cesty, narazil a převrátil se na střechu," přiblížili odborníci z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

 

Za to, že se kvůli hmyzu na jízdu nedostatečně soustředíte, můžete dostat i pokutu. "Jedná se o pokutu za nevěnování se řízení. Nejen v ČR už první pokuty padly a dokonce víme o třech dopravních nehodách kvůli hmyzu v ČR," popsal mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

 

Šancí, jak se hmyzu zbavit, je okamžitě stáhnout všechna okénka a způsobený vzdušný proud ho může dostat z auta. Pokud ne, hledejte možnost, jak rychle zastavit. I na dálnici jsou na mnoha místech odstavné plochy, pruhy a jiná bezpečná místa pro zastavení. Po zastavení zapněte výstražná světla a při vystoupení z vozu na odstavném pruhu dálnice si oblékněte výstražnou vestu. Tu mějte připravenou v bočních kapsách dveří, nikoli v kufru.

 

 

První pomoc pro alergiky

"Pokud víte, že máte ve voze někoho, kdo trpí alergií na hmyzí jed, musíte být na to předem připraveni a mít sebou tzv. balíček první pomoci pro alergiky," radí ÚAMK. Obvykle obsahuje adrenalin (epinefrin) v injekčním peru, který působí proti poklesu krevního tlaku, posiluje srdce a rozšiřuje průdušky, a antihistaminikum, které blokuje účinek histaminu (látky uvolněná při alergické reakci). V akutním případě lze spolknout jednorázově 2 tablety a pro rychlejší účinek je rozkousat.

 

Dále v balíčku bývá kortikosteroid v tabletách, který potlačuje alergický zánět. Nemají chybět ani inhalační léky, které uvolňují průdušky zúžené při astmatických záchvatech - aplikují se dva vdechy.

 

Pokud jste na danou situaci nebyli připraveni, nebo se alergická reakce dostavila po bodnutí hmyzem vůbec poprvé, měli byste odlišit, zda jde o lokální alergickou reakci - tedy bolestivý rudý otok kolem místa bodnutí, nebo anafylaktický šok.

 

 

V druhém případě totiž zasahuje celý organismu. Svědění kůže a kopřivku doprovází otok pod kůží i v krku, sípavý dech, neschopnost se nadechnout, kýchání, návaly horka, bušení srdce. Tyto reakce mohou následovat už několik desítek minut po bodnutí. Pak je nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, případně okamžitě zastavit na parkovišti a zavolat záchranku. V některých případech totiž může dojít i k ohrožení života.

 

Největší nebezpečí v tomto případě hrozí starším lidem se srdečními a dýchacími problémy, naopak děti do 10 let obvykle snášejí anafylaktický šok lépe. To ale neznamená, že je možné ho podcenit.

mom TN.cz