Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.5. 2018 12:40
Šelma u Mladé Boleslavi

Vlk, který zemřel na dálnici D10, přiběhl až z Polska, ukázaly testy

Zdroj: TV Nova

Vlk, kterého na dálnici D10 u Mladé Boleslavi srazilo na začátku dubna auto, nebyl podle analýzy DNA z české smečky na Kokořínsku, ale z Polska.

Genetické testy nyní dokončili vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na nestandardní a krotké chování vlků v půli března upozornilo TV NOVA mnoho lidí.

 

Lidé sníženou plachost dokazovali videonahrávkami. Dvojici vlků nevadil hluk, ani blízkost člověka, přiblížili se i na několik metrů. Toulky krotké šelmy ovšem skončily před měsícem a půl neslavně.

 

Auto vlka srazilo na dálnici D10, nedaleko Brodců na Mladoboleslavsku. "Ono to bylo vysoké, já jsem myslel, že to je velký pes anebo srnka. Opravdu na poslední chvíli a vyběhl spíš proti mně, než aby přebíhal. Já si jen pamatuju oči a pak ránu," popsal nehodu přímo šofér.

 

"V současné době je tělo na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde se provádí genetické analýzy a bude o tom vlkovi zjištěno trochu víc a i tom, jestli patří k naší smečce," řekl dříve Petr Lumpe, zoolog CHKO Kokořínsko.

 

 

A právě tam už analýzu jeho DNA dokončili a zjistili, že pochází z okolí národního parku Drawa v Polsku. Musel tedy ujít vzdálenost přes 300 kilometrů. Schopnost těchto krásných šelem migrovat dokazuje příklad z Česka, kdy v Lužnici vědci nasadili vlkovi obojek s vysílačkou a za čas jeho signál zachytili v Bělorusku - tedy 15 set kilometrů daleko.

pez, Ivan Berka TN.cz
Reklama