Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.8. 2017 18:14
úžasné záběry

Vlkům se v Česku daří! Fotopast zachytila dovádění čtyř mláďat

Zdroj: TV Nova

Vlčí smečce, která žije na území chráněné krajinné oblasti (CHKO) Kokořínsko, se daří. Usadila se tam před čtyřmi lety a od té doby se úspěšně rozmnožuje. Správa CHKO teď přišlo s milým důkazem - videopast zachytila skotačení čtyř letošních mláďat.

Vlčice se čtyřmi asi dvouapůlměsíčními vlčaty zapózovala u fotopasti hned na dvou videích. Podle odborníka na velké šelmy z Hnutí DUHA Olomouc Miroslava Kutala je oblast, v níž vlčí smečka žije, mimořádně dobrou a vhodnou lokalitou.

 

"Hlavní úloha vrcholových predátorů je, že jsou schopni regulovat nebo i minimálně snižovat počty divokých prasat, srnců nebo jelenů. Myslivci je zatím vykonávána nedostačně," uvedl Kutal.

 

Co se týče počtu vlků, na našem území se stabilně zabydlely tři smečky. "Jedna byla v oblasti Broumovska, jedna v oblasti Českolipska a jedna v Krušných horách. Kromě tomo máme známky o tom, že se vlci pohybují i na Šumavě a také v Beskydech a Bílých Karpatech," dodal Kutal.

 

 

Početné stavy vlků jsou v sousedním Německu a Polsku. Po dvou stoletích se vlk vydal i do Dánska. Vlčata z Kokořínska zůstanou u smečky přibližně rok až dva. Pak odejdou a budou se snažit obsazovat nová teritoria, třeba i o stovky kilometrů dál.

mom/Ivan Berka TN.cz