Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2018 07:42
Dražší lyžování?

Voda pro sněžná děla už nemá být zdarma, vlekaři hrozí zdražením

Sněžné dělo
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek

Vzhledem k tomu, že počasí je v posledních letech stále bláznivější, je začátek lyžařské sezóny z velké části závislý na umělém zasněžování a sněžných dělech. Vlekaři do nich investují i proto, že platí jen za elektřinu, za vodu ne. To se ovšem může brzy změnit.

Provozovatelé sjezdovek a lyžařských areálů vodu, kterou sněžná děla potřebují, berou z potoků, bystřin a řek a nemusí za ní platit ani korunu. To chce ovšem ministerstvo zemědělství změnit.


Resort totiž podle MF DNES chystá novelu vodního zákona, která má řešit právě i umělé zasněžování a to, že kvůli němu vlekaři odčerpávají vodní toky. A za to by vlekaři měli platit.


Jejkich reakce asi nepřekvapí - nechali se slyšet, že pokud změna projde a za vodu na provoz děl budou muset platit, vypořádají se se zvýšením nákladů tak, že zdraží skipasy. A dražší provoz tak "zatáhnou" milovníci zimnních sportů.Ředitel Asociace horských středisek Libor Knot ovšem podle deníku doufá, že změna zákona se konat nebude. Argumentuje tím, že množství vody, které vlekaři odebírají, je zanedbatelné.

 

S tím ovšem nesouhlasí ekologové - podle nich vlekaři z potoků a bystřin často odebírají víc vody, než mají povoleno. Za pravdu jim dávají i kontroly České inspekce životního prostředí. Zákon loni porušila třetina kontrolovaných vlekařů, na pokutách zaplatili přes 300 tisíc korun.

pez TN.cz