Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 18.6. 2017 12:24
Boj o Mosul

Vojáci zaútočili na poslední baštu ISIS! Bude se bojovat o každý dům

Zdroj: Enex

Jednotky irácké armády zahájily útok na historické centrum Mosulu, které je poslední baštou Islámského státu. S odvoláním na vedení vojska věrného ústřední vládě v Bagdádu o tom dnes informovaly světové agentury.

Na osvobození mosulského starého města se podle generála Abdal Amíra Rašída Jaralláha, který velí iráckým jednotkám v severoirácké provincii Ninive, podílí řadoví vojáci, příslušníci speciálních jednotek i federální policie.

 

Operaci s cílem dobýt Mosul z rukou islamistů zahájila irácká armáda, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice vedená USA, na podzim loňského roku. Východní část města se podařilo dobýt letos v lednu. Od února se snaží irácká armáda dobýt části Mosulu západně od řeky Tigris.

 

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zůstává v části Mosulu ovládané IS stále zhruba 100.000 civilistů, které islamisté využívají jako živé štíty. Radikálů v Mosulu zůstává podle odhadů několik stovek.

 

 

Boje v křivolakých uličkách starého města budou podle AFP složité, neboť jimi nebudou moci iráčtí vojáci projet s těžkou technikou. Bojovat se tak bude zřejmě muset o každý dům.

 

Úplné dobytí Mosulu by bylo těžkou ranou pro organizaci Islámský stát, která podle Bagdádu v současnosti ovládá už jen asi sedm procent iráckého území. V roce 2014 měli přitom radikálové pod kontrolou asi třetinu této blízkovýchodní země.

epa tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.6. | 10:02 bard-lidu
7
7 % území ??? To už nic není. Připravte vlaky, imigranti se budou stěhovat ...
18.6. | 11:12 azylpraha10
-2
http://www.azyl-praha10.cz
20.6. | 19:03 Jaroslav Pavelka
1
Náhlasit nevhodný komentář
Proc tv Nova ve zpravach nekomentuje prohlaseni pozrovatelu OSN o obrovskych zratach na lidskych zivotech pri naletech USA letadel v Syrii a Iraku v Mosulu ?????? Uvadite ,ze utoci Iracke vojsko o USA ani slovo ??? Proc lzete na zpavy tv NOVA se neda koukat same lzi, lzi !!!!!!!
19.6. | 10:10 Roman Skala
1
Náhlasit nevhodný komentář
Uvědomte si, že poslední baštou ISIS je Evropa.
18.6. | 17:45 Benito Juarez
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zajímalo by mne kolik civilistů koaliční síly v průměru zabijí, aby mohly zabít alespoň jednoho bojovníka IS.A také by mne zajímalo, kolik humanitárních konvojů na území ovládané IS bylo posláno od zahájení bojů v loňském roce.Srovnávám to jen s hysterii při osvobozování Alepa.
18.6. | 11:19 Bohumír Panuš
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tvrdit že islámský stát umírá je velmi nebezpečná myšlenka.
18.6. | 11:12 azylpraha10
-2
Náhlasit nevhodný komentář
http://www.azyl-praha10.cz
18.6. | 10:34 jokercv
6
Náhlasit nevhodný komentář
Tak proc Evropa furt prijima imigranty???
18.6. | 10:09 bard-lidu
6
Náhlasit nevhodný komentář
To stěhování migrošů se asi neobejde bez těžce ozbrojených eskort. Kdo se z vlaku pokusí dostat ven, toho zastřelte. Když táhli pro soc. dávky, to je nikdo hlídat nemusel, ale teď se budou pokoušet zdrhnout a někde v EU se zašít.
18.6. | 10:05 bard-lidu
6
Náhlasit nevhodný komentář
Jestliže Merklová tvrdí, že je potřebují, protože Německo vymírá, tak ať si je nechá a necpe nám je v rámci přerozdělování. My si s vymíráním poradíme bez muslimů.
18.6. | 10:02 bard-lidu
7
Náhlasit nevhodný komentář
7 % území ??? To už nic není. Připravte vlaky, imigranti se budou stěhovat zpátky do Iráku. Pak přijdou na řadu Syřané. Muslimská verbež z dalších států už měla být dávno doma. Když sem šli jen "válečné oběti", které se chtějí brzy vrátit, už jich má v Evropě zůstávat pár desítek tisíc.