Aktualizováno 14.12. 2017 19:27
výsledky prosincový průzkum

Volba prezidenta bude napínavá! Češi řekli, koho by chtěli na Hradě

Kandidáti na prezidenta
Zdroj: TN.cz
Jiří Drahoš, Miloš Zeman, Michal Horáček

Prezident Miloš Zeman rozhodně nemá svůj post jistý. Z prosincového průzkumu agentury STEM/MARK totiž jasně vyplývá, že největší podporu mezi lidmi drží stále Jiří Drahoš - a to i přesto, že jeho popularita oproti předešlému měsíci mírně klesla. Na druhou stranu ale lidé nejvíc favorizují Zemana.

S rychle se blížícími prezidentskými volbami roste povědomí o méně známých kandidátech. Upozorňuje na to agentura STEM/MARK, která přisuzuje tento výsledek hlavně častým televizním debatám.

 

"Nejvyšší podporu mezi lidmi, kteří daného kandidáta znají, drží stále Jiří Drahoš (i když oproti listopadu se jeho popularita mírně snížila). Své příznivce a odpůrce nadále vyvažuje současný prezident Miloš Zeman. Z pohledu méně známých kandidátů se zvýšila podpora Pavla Fischera a Marka Hilšera," sdělil mluvčí agentury Jan Burianec.

 

Volba prezidenta podle Čechů - 3
Zdroj: STEM

 

I když má Drahoš nejvyšší podporu, drtivá většina lidí si myslí, že svůj mandát současná hlava státu obhájí. Toto mínění oproti předešlému měsíci vzrostlo o deset procent.

 

 

Právě Miloš Zeman má největší sympatie, preferuje ho jedna třetina lidí, Jiřího Drahoše více než pětina a téměř stejné množství lidí i Michala Horáčka. Další kandidáti následují až se značným odstupem.

 

Volba prezidenta podle Čechů - 1
Zdroj: STEM

 

"Kdybychom si v tuto chvíli představili hypotetické druhé kolo prezidentské volby, tak současnému prezidentovi a zároveň nejočekávanějšímu favoritovi by dala svůj hlas o něco méně než polovina oslovených. Lehce nadpoloviční většina by se přiklonila k jeho imaginárnímu protivníkovi. Takové rozložení sil naznačuje, že letošní přímá volba prezidenta by mohla být napínavá až do posledního okamžiku rozhodnutí," upozorňuje Burianec.

 

Volba prezidenta podle Čechů - 2
Zdroj: STEM

 

Lidé od prezidenta očekávají především autoritu a pevný charakter, akceschopnost v okamžicích krize, schopnost dotahovat věci do konce a být dobře srozumitelný pro lidi. Tyto rysy se od říjnových výzkumů agentury STEM/MARK nemění, a můžeme tak říci, že vytváří určitý model pro "ideálního prezidenta“.

 

 

STEM/MARK se zaměřil i na postavení a roli prezidenta ve výkonné funkci. Ukázalo se, že necelá polovina lidí by chtěla pro prezidenta větší pravomoci než doposud. Častěji se tak vyjádřili především příznivci Miloše Zemana, Petra Hanniga a Michala Horáčka. Zároveň se téměř dvě třetiny oprávněných voličů domnívají, že by měl prezident ovlivňovat politickou scénu. Nejčastěji tento názor sdílí sympatizanti Marka Hilšera, Miloše Zemana a Pavla Fischera.

lud TN.cz

Anketa

Jak jste spokojeni s výsledkem vašeho kandidáta?

Hlasovalo 34191 lidí.