Aktualizováno 19.6. 2017 13:52
volební průzkum

Volby by vyhrálo ANO, ČSSD dál ztrácí! Jak dopadl váš favorit?

Bohuslav Sobotka, Andrej Babiš
Zdroj: TN.cz/ ČTK
ANO by vyhrálo volby, ČSSD dál ztrácí (ilustrační foto)

Volby by v červnu vyhrálo ANO s 32,8 procenta před KSČM s 12,7 procenty. Obě si polepšily stejně jako ODS s 9,6 procenty. ČSSD klesla na 11,4 procent, což je zhruba o třetinu méně než v dubnu. Vyplývá to z průzkumu společnosti STEM.

Celkem šest politických stran by se podle červnového průzkumu dostalo do Poslanecké sněmovny. "Dopad krize je i s měsíčním odstupem pro ČSSD a ANO dost dramatický. ANO posílilo a získává svůj vůbec nejlepší výsledek. ČSSD naopak oslabila a vykazuje výsledek dosud nejhorší. V současném období a po personálních změnách v ČSSD bude docházet k přesunům hlasů. Na levici zatím posílili komunisté a dostali se za ANO na druhé místo. Na pravici získává spíše ODS než TOP 09," uvádí STEM.

Reklama

 

Nejblíže překonání pětiprocentní hranice je SPD, s odstupem Piráti. V důsledku vládní krize došlo k výraznému posílení vedoucího hnutí ANO a oslabení ČSSD. Přesun se odehrál uvnitř vládní koalice, opozice příliš neposílila.

 

ČSSD zaostává ve volebním modelu za ANO o 21 procentních bodů a dostává se na třetí místo žebříčku preferencí za KSČM. Problémem u ní není jen kvantitativní pokles přízně, ale i skutečnost, že její současní příznivci se o politiku příliš nezajímají a navíc mají ke straně spíše slabší vztah.

 

 

Na pravé straně politického spektra se daří ODS více než TOP 09 (23 mandátů oproti 7). TOP 09 zůstává těsně nad pětiprocentním prahem a sdružuje občany s výrazným zájmem o politiku, kteří však ke své straně mají vazbu poměrně volnou.

 

Volební model STEM – simulovaný výsledek voleb – červen 2017 (v %)

 

Lidovcům se výsledek zlepšil proti dubnu o tři desetiny na 7,4 procenta, hnutí Starostové a nezávislí (STAN) naopak ztratilo z dubnových 2,2 na červnových 0,9 procenta. Volební koalice KDU-ČSL a STAN by se tak při prostém součtu volebních zisků do Sněmovny nedostala, protože potřebuje získat deset procent hlasů.

Volební model STEM (%) – vývoj podpory nejsilnějších stran

mom tn.cz / ČTK