Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 8. 2017
nejasné výsledky

Volby jsou podvrh, zlobí se lidé v Keni! Při nepokojích zemřeli 3 lidé

Zdroj: TV Nova

Keňou otřásají mohutné nepokoje, při kterých už zemřeli tři lidé. Důvodem je spor o výsledek prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků zvítězil dosavadní prezident, jeho soupeř ale prohru odmítá uznat.

Ulice keňské metropole Nairobi zachvátily násilnosti. Střetly se v nich tisíce lidí z táborů dvou prezidentských kandidátů. Policii se nedaří nastolit klid. Podle kritiků se naopak sama dopouští násilí.

 

Úterní volby vyhrál podle předběžných výsledků současný konzervativní prezident Uhuru Kenyatta, který se uchází o druhý mandát. Jeho socialistický vyzyvatel Raila Odinga však tvrdí, že zvítězil on. "Zatímco Keňané stáli ve frontách u volebních místností, hackeři napadli volební databáze. Výsledek je podvod," tvrdí Odinga.

 

Volební komise už oznámila, že do systému se skutečně někdo pokusil nabourat. Podle ní ale neúspěšně. Ve volbách jde o hodně. Prezident je v 50milionové Keni hlavou státu i vlády. Volili se navíc i poslanci nebo guvernéři. 

 

Na férovost voleb dohlíželi pozorovatelé z celého světa. Zástupci Africké unie označili jejich průběh za důvěryhodný. Podobně se vyjádřil i bývalý americký ministr zahraničí John Kerry, který do Keni přijel v rámci pozorovatelské mise.

 

 

"Kandidáti by se měli krotit a počkat na konečný výsledek. Lidé by měli být trpělivější a odpovědnější," vyzval Kerry.

 

Jeho bývalý šéf Barack Obama nejednou apeloval na africké lídry, aby tolik nelpěli na moci a uznávali volební porážky. Právě to je totiž v Africe častou příčinou válek, diktatur a bídy. Tedy důvodů, které občany mnohých afrických zemí vedou k emigraci. Samotná Keňa takovou krizi zažila po předminulých volbách. Tehdy zemřelo přes tisíc lidí a z dalších 600 tisíc obyvatel se stali uprchlíci.

mom/Matěj Sviták TN.cz