Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.3. 2016 20:51
slovenské volby

Fico zkusí složit vládu. Spolupráci s extrémisty rovnou odmítl

Zdroj: TV Nova

O složení nové slovenské vlády by se podle premiéra a předsedy Směru-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica mělo pokusit pět stran, všechny by ale nemusely být součástí kabinetu. Fico, jehož strana volby vyhrála, ale ztratila dosavadní většinu ve sněmovně, zároveň vyloučil spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LS NS). Ta se dostala do sněmovny a stala se jedním z překvapení voleb.

Sobotní parlamentní volby na Slovensku skončily patem, zemi hrozí ústavní krize a vypsání předčasných voleb, napsala slovenská média v reakci na dílčí výsledky hlasování, podle kterých by se do sněmovny dostalo až osm stran a hnutí včetně krajní pravice.

 

"Překvapivý výsledek voleb a velký počet stran, které se dostaly do parlamentu, včetně extremistů a antisystémových stran, výrazně komplikuje možnosti sestavení stabilní vládní koalice," napsal na svém webu list Sme.

 

Fico také řekl, že kvůli povolebním jednáním možná požádá svého českého kolegu Bohuslava Sobotku, aby zastupoval Bratislavu na pondělním summitu EU s Tureckem.

 

"Myslím, že je šance na sestavení vlády tak, že by se vybralo ze skupiny pěti stran. Netvrdím, že by měla mít pět členů," řekl dnes televizi TA3 Fico, jehož strana obdržela ve volbách zhruba 28 procent hlasů a přijde o současnou většinu 83 hlasů ve 150členné sněmovně.

 

Fico už dříve oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě to potrvá déle, než bylo dosud zvykem.

 

Předseda slovenských sociálních demokratů se rovněž vymezil vůči LS NS. "Hodnotově jsme tak daleko od sebe, že to nepřichází v úvahu," řekl Fico o případné povolební spolupráci Směru-SD se stranou pravicového radikála Mariana Kotleby.

 

Podle dílčích výsledků voleb se do slovenské sněmovny dostane až osm stran, což podle politologů a medií zkomplikuje jednání o složení nové vlády.

 

 

 

Na druhé příčce se umístila liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) s 11,5 procenta a 20 mandáty, následovaná pravicovým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - NOVA s 10,9 procenta hlasů.

 

Následuje Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly. Největší překvapením voleb je úspěch pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Jeho uskupení mnozí politici, i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické, přesto Lidová strana Naše Slovensko získala 8,1 procenta a 14 mandátů.

 

Úspěch přičítají protestním hlasům, podobně jako v případě hnutí Jsme rodina Borise Kollára, pro které hlasovalo 6,6 procenta voličů. Skupinu uzavírají strany Most-Híd (6,5 procenta a 11 poslanců), a Síť (5,5 procenta a deset křesel).

 

 

Směr-SD má mít ve sněmovně podle předběžných propočtů třetinu ze 150 křesel. K vytvoření vlády bude ale potřebovat spojence právě z řad sedmi stran a hnutí, které se do parlamentu také zřejmě dostaly.

 

 "Vzniká nám povinnost jako straně, která tyto volby vyhrála, pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to lehké..., ale určitě je třeba udělat vše pro to, aby nebyla ani pravděpodobnost předčasných parlamentních voleb, ani žádné jiné experimenty, které by narušovaly představu o parlamentním demokratickém systému," řekl Fico novinářům.

 

Na základě čeho bude vybírat koaliční partnery ale říci nechtěl. "Bylo by asi předčasné, abych naznačoval, kterým směrem se chceme pustit,"uvedl.

ČTK/ lud/ gar TN.cz