Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.3. 2016 20:51
slovenské volby

Fico zkusí složit vládu. Spolupráci s extrémisty rovnou odmítl

Zdroj: TV Nova

O složení nové slovenské vlády by se podle premiéra a předsedy Směru-sociální demokracie (Směr-SD) Roberta Fica mělo pokusit pět stran, všechny by ale nemusely být součástí kabinetu. Fico, jehož strana volby vyhrála, ale ztratila dosavadní většinu ve sněmovně, zároveň vyloučil spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko (LS NS). Ta se dostala do sněmovny a stala se jedním z překvapení voleb.

Sobotní parlamentní volby na Slovensku skončily patem, zemi hrozí ústavní krize a vypsání předčasných voleb, napsala slovenská média v reakci na dílčí výsledky hlasování, podle kterých by se do sněmovny dostalo až osm stran a hnutí včetně krajní pravice.

 

"Překvapivý výsledek voleb a velký počet stran, které se dostaly do parlamentu, včetně extremistů a antisystémových stran, výrazně komplikuje možnosti sestavení stabilní vládní koalice," napsal na svém webu list Sme.

 

Fico také řekl, že kvůli povolebním jednáním možná požádá svého českého kolegu Bohuslava Sobotku, aby zastupoval Bratislavu na pondělním summitu EU s Tureckem.

 

"Myslím, že je šance na sestavení vlády tak, že by se vybralo ze skupiny pěti stran. Netvrdím, že by měla mít pět členů," řekl dnes televizi TA3 Fico, jehož strana obdržela ve volbách zhruba 28 procent hlasů a přijde o současnou většinu 83 hlasů ve 150členné sněmovně.

 

Fico už dříve oznámil, že se pokusí sestavit novou vládu, jakkoli to nebude snadné a zřejmě to potrvá déle, než bylo dosud zvykem.

 

Předseda slovenských sociálních demokratů se rovněž vymezil vůči LS NS. "Hodnotově jsme tak daleko od sebe, že to nepřichází v úvahu," řekl Fico o případné povolební spolupráci Směru-SD se stranou pravicového radikála Mariana Kotleby.

 

Podle dílčích výsledků voleb se do slovenské sněmovny dostane až osm stran, což podle politologů a medií zkomplikuje jednání o složení nové vlády.

 

 

 

Na druhé příčce se umístila liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) s 11,5 procenta a 20 mandáty, následovaná pravicovým uskupením Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti - NOVA s 10,9 procenta hlasů.

 

Následuje Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly. Největší překvapením voleb je úspěch pravicového radikála Mariana Kotleby, který byl v roce 2013 v přímých volbách zvolen předsedou Banskobystrického kraje. Jeho uskupení mnozí politici, i šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák, označují za neonacistické, přesto Lidová strana Naše Slovensko získala 8,1 procenta a 14 mandátů.

 

Úspěch přičítají protestním hlasům, podobně jako v případě hnutí Jsme rodina Borise Kollára, pro které hlasovalo 6,6 procenta voličů. Skupinu uzavírají strany Most-Híd (6,5 procenta a 11 poslanců), a Síť (5,5 procenta a deset křesel).

 

 

Směr-SD má mít ve sněmovně podle předběžných propočtů třetinu ze 150 křesel. K vytvoření vlády bude ale potřebovat spojence právě z řad sedmi stran a hnutí, které se do parlamentu také zřejmě dostaly.

 

 "Vzniká nám povinnost jako straně, která tyto volby vyhrála, pokusit se sestavit smysluplnou a stabilní vládu. Nebude to lehké..., ale určitě je třeba udělat vše pro to, aby nebyla ani pravděpodobnost předčasných parlamentních voleb, ani žádné jiné experimenty, které by narušovaly představu o parlamentním demokratickém systému," řekl Fico novinářům.

 

Na základě čeho bude vybírat koaliční partnery ale říci nechtěl. "Bylo by asi předčasné, abych naznačoval, kterým směrem se chceme pustit,"uvedl.

ČTK/ lud/ gar TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.3. | 04:37 rexrothak
25
Většina těch nových stran co uspěly na Slovensku měly ve volebních kampaních ...
6.3. | 11:46 jan turek
-13
věřím ,že češi nejsou takoví troubové,aby si kvůli uprchlíkům,kteří ani ...
6.3. | 18:37 truthwillprevail
2
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi – Existují i jiné dohody, mohou se sepsat další dohody. A ještě jednou speciálně pro tebe, export se dá přehodit na jinou kolej domluvit nové podmínky. Všechno držko jde, jen se musí chtít. Podívej se jak to některé země mají vyřešené a funguje to.
6.3. | 18:33 lololax
0
Náhlasit nevhodný komentář
Sláva Marianu Kotlebovi a jeho Lidové straně Naše Slovensko, která přináší svěží vítr do zatuchlé stoky slovenské politiky.
6.3. | 16:54 truthwillprevail
7
Náhlasit nevhodný komentář
jan turek – a proč ne? Oficiálně fašisty a teroristy podporujeme, tak proč je nemůžeme mít v parlamentě?
6.3. | 16:51 truthwillprevail
5
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi – A proč? Export se dá přehodit na jinou kolej, import se dá taky nahradit. Jenom plácáš.
6.3. | 12:50 lucielucina
13
Náhlasit nevhodný komentář
Petalinos, Ficovi už může být jedno, kdo ho zastupuje v impotentním EP. Ficovi je jasný, že EP se rozpadne a proto nepovažuje vedení EU za autoritu. Za rok - za dva roky už budou jen ploty, národní státy V4 a rozvrácená západní evropa.
6.3. | 12:47 lela 321
11
Náhlasit nevhodný komentář
že tady pořád ze sebe tlačí výkaly takoví asfre, držka, haha33, že je to pořád baví, já jejich příspěvky už delší dobu nečtu, ale ostatní diskutujíci čtu a vidím jak jimi opovrhují. to by normálního člověka už dávno nebavilo se tak pořád ztrapňovat.
6.3. | 12:41 lela 321
11
Náhlasit nevhodný komentář
pane Turku zas tak úplně nevěřte tomu co slyšíte v České televizi.
6.3. | 12:38 petalinos
11
Náhlasit nevhodný komentář
Fico Sralbotku chceš požádat aby zastupoval Slovensko na summitu EU z Tureckem?Fico se z toho výsledku voleb zbláznil.
6.3. | 12:09 lucielucina
20
Náhlasit nevhodný komentář
P. Turku, to ve skutečnosti nejsou fašisti, ale vlastenci. U nás v ČR se po volbách dá předpokládat stejný směr pokud Sobotkova probruselská vláda nezmění svou promigrační a probruselskou politiku. Strany typu TOP09 a ČSSD půjdou do pohřebiště dějin a vyjdou strany typu SPD Okamura.
6.3. | 11:54 František Kabourek
11
Náhlasit nevhodný komentář
jiz-nerejeme-drzkou-v-zemi Co ty jsi za analfabeta už mě tady dlouhou dobu s.reš už sem nic nepiš a tahni.