Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2017 20:56
parlamentní volby

Macronovo hnutí vyhrálo volby ve Francii. Politici: EU čekají reformy!

Zdroj: TV Nova

Francouzské parlamentní volby v neděli vyhrálo Centristické hnutí prezidenta Emmanuela Macrona Francie v pohybu (REM) a jeho spojenci. Podle odhadu agentury ELABE pro televizi BFM má dostat absolutní většinu 395 až 425 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech. Čeští politici očekávají, že Macronovo vítězství ve volbách povede k nutným změnám ve Francii i v EU.

Centristické hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona jasně vyhrálo dnešní druhé kolo parlamentních voleb. Podle odhadu agentury ELABE pro televizi BFM má dostat absolutní většinu 395 až 425 mandátů v Národním shromáždění o 577 křeslech.

 

Na druhém místě skončil zástupci tradiční pravice - Republikáni, kteří mohou počítat s 68 až 74 mandáty. Třetí jsou zástupci tradiční levice, tedy Socialistická strana a její spojenci, kterým odhady přisuzují 19 až 25 míst.

 

Čtvrtí jsou levicoví radikálové z Nepodrobené Francie s osmi až 17 poslanci.

 

 

Krajní pravice zastoupená Národní frontou finalistky francouzských prezidentských voleb Marine Le Penové obdrží podle všeho jen dva až čtyři mandáty.

 

České reakce

 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že se francouzský prezident Emmanuel Macron po přesvědčivém vítězství v parlamentních volbách bude moct opřít o jasnou parlamentní většinu. Ocenil také, že neuspěla nacionalistická pravice. Další čeští politici v prvních reakcích na odhadované výsledky vyjádřili naději, že Macron své silné postavení využije pro prosazení nutných reforem ve své zemi i v Evropské unii.

 

"Jsem rád, že nacionalistická pravice byla ve Francii viditelně poražena jak v prezidentských, tak v parlamentních volbách. Dobrý základ pro pokračování evropské spolupráce. Macron se bude moci opřít o jasnou parlamentní většinu, což je dobrá zpráva. V Evropě potřebujeme silnou a stabilní Francii," uvedl dnes večer Sobotka na twitteru.

 

 

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) soudí, že výrazné vítězství Macronova hnutí bude znamenat velkou změnu na francouzské politické scéně a silný mandát pro francouzského prezidenta i v rámci EU. Jeho stranický kolega, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček uvedl, že Francie zvolila proevropskou volbu. "Je to i velká lekce pro evropskou levici. Pozitivní kampaň funguje," dodal Hamáček.

 

"Macron dobyl Elysejský palác i parlament. Gratuluji. Teď mu přeji, aby přesvědčil Francouze o nutných reformách doma i v EU. Je to i náš zájem," napsal na twitteru předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředseda TOP Marek Ženíšek ocenil, jak suverénně nedávno zvolený francouzský prezident ovládl i parlamentní volby. "Klobouk dolů. Sluší se mu pogratulovat a popřát, aby doma uspěl s nutnými reformami a Evropská unie v něm získala další motor," sdělil ČTK Ženíšek.

 

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš na twitteru popřál Macronovi, aby "impozantního vítězství svého hnutí využil co nejlépe pro Francii i celou Evropu".

tn.cz / ČTK