Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 6. 2017
Volby ve Francii

Francie volí parlament, Macronovi jde o všechno. Potřebuje vyhrát

Emmanuel Macron s Brigitte
Zdroj: Profimedia
Emmanuel Macron s manželkou Brigitte (archivní foto)

Ve Francii začalo druhé kolo parlamentních voleb, které definitivně rozhodne o rozvržení politických sil na dalších pět let. Průzkumy předpovídají drtivé vítězství hnutí prezidenta Emmanuela Macrona a jeho spojenců. V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by mohli centristé obsadit 400 až 470 míst.

Bývalý bankéř a ministr hospodářství minulé socialistické vlády Macron chce s pevnou oporou parlamentu v zádech provést hned několik reforem. Nejdůležitější má být liberalizace pracovního práva, která má přispět ke snížení více než desetiprocentní nezaměstnanosti, ale zároveň k ztrátě jistoty pevného zaměstnání kvůli snadnějšímu propouštění.

 

Macron také slíbil prosadit zákon o morálce a etice v politice, který má vymýtit nešvary v podobě zaměstnávání příbuzných ve státních orgánech a hromadění funkcí. Dále se mají trvale posílit pravomoci bezpečnostních složek v boji proti terorismu, což umožňuje zatím jen výjimečný stav vyhlášený po předloňském krvavém masakru v Paříži.

 

Ovládnutím parlamentu se Republika v pohybu (REM) stane po dlouhých letech zdaleka nejsilnější stranou v zemi. Odsune na okraj dosavadní velké strany zastupující tradiční pravici a levici a také radikální skupiny na obou koncích politického spektra, jejichž kandidáti ještě v prezidentských volbách shromáždili velké množství hlasů.

 

 

 

Volební místnosti budou pro více než 47 milionů registrovaných voličů otevřeny do 19:00 SELČ, ve velkých městech do 20:00 SELČ. Očekává se, že volební účast nebude ani poloviční jako již v prvním kole před týdnem.

 

V prvním kole parlamentních voleb získali již poslanecký mandát díky nadpoloviční většině v jejich okrsku jen čtyři kandidáti, z toho dva z REM. Ve zbývajících okrscích se konají duely. Jen v jednom případě soupeří tři kandidáti, protože i ten nejslabší splnil podmínku překročení limitu 12,5 procenta hlasů všech registrovaných voličů daného okrsku.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

18.6. | 09:38 Roman Nemergut
18
Ale samozřejmě, že vyhraje. Už jeho zvolením Francouzi ukázali, že jsou ...
18.6. | 09:49 rexrothak
2
Ten nadpis nemusí být tak dramatický,jeho prohra by nebyla katastrofou,ale ...
18.6. | 18:38 overal
2
Náhlasit nevhodný komentář
Víte jak se liší hloupý Čech od hloupého Francouze? Jednoduše hloupého Čecha opijete rohlíkem a hloupého Francouze makrónkami!
18.6. | 14:11 bogorovnyj
9
Náhlasit nevhodný komentář
Ježíš koho ještě zajímají nějaký posraný volby ve FRancii? Žezlo na další 4roky už dostal váš miláček Macron tak co by jste ještě chtěli. FRantíci si už vybrali teror jako součást života ve velkých městech a trvalej výjmečnej stav jako důsledek tolerance k těm co přišli Evropu nenávidět...
18.6. | 10:48 fantozzi602
7
Náhlasit nevhodný komentář
nekrofil
18.6. | 09:49 rexrothak
2
Náhlasit nevhodný komentář
Ten nadpis nemusí být tak dramatický,jeho prohra by nebyla katastrofou,ale zázrakem.
18.6. | 09:38 Roman Nemergut
18
Náhlasit nevhodný komentář
Ale samozřejmě, že vyhraje. Už jeho zvolením Francouzi ukázali, že jsou bezmozci.