Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 7.11. 2017 13:06
nebyl v kontrolním systému

Vrah z Texasu mohl nakupovat zbraně. Na vině je letectvo

Zdroj: TV Nova

Kvůli malé chybě amerického vojenského letectva přišlo v neděli v Texasu o život 26 lidí. Postřílel je bývalý voják Devin Kelley, který u letectva v minulosti sloužil a byl vyhozen za domácí násilí. Letectvo ovšem nezadalo Kelleyho kriminální záznam do kontrolního registru zájemců o zakoupení zbraně. Zbraň si tak mohl pořídit stejně jednoduše, jako každý jiný Američan.

V úterý tuto informaci potvrdila mluvčí letectva Ann Stefaneková, informovala agentura Reuters. Americká média spekuloval, jestli pro Kelleyho byl problém pořídit si zbraň. Podle amerických zákonů si člověk s kriminální minulostí totiž zbraň pořídit nemůže.

 

 

Kelley byl v roce 2012 odsouzen k ročnímu vězení za domácí násilí. I proto byl z ozbrojených sil propuštěn. Přesto řetězec Academy Sport and Outdoors se sportovním vybavením uvedl, že u nich muž Kelleyho popisu v letech 2016 a 2017 zbraně nakupoval. Prodejce však nedostal z registru žádné varování.

 

Letectvo přiznalo, že údaje o Kelleyovi do registru nezadalo. Mluvčí také potvrdila, že bylo zahájeno vnitřní vyšetřování, které by mělo odhalit, kde se stala chyba.

 

 

Kelley v neděli ráno v kostele v Sutherland Springs postřílel 26 lidí, včetně dětí. Dalších minimálně 20 zranil. Poté uprchl a na útěku se zastřelil. Policie tělo našla v jeho dodávce. Mezi oběťmi masakru byla například i matka v osmém měsíci těhotenství a dalších sedm členů její rodiny včetně tří dětí.

kik TN.cz