Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.5. 2017 21:43
Vnitrostranické pře

Vraťte nám Zimolu! Jihočeská ČSSD se bouří proti škrtnutí lídra

Jiří Zimola - ČSSD
Zdroj: Mediafax

Jihočeští sociální demokraté zásadně nesouhlasí s vyškrtnutím bývalého hejtmana Jiřího Zimoly z kandidátní listiny a trvají na respektování její původní podoby.

Jihočeši navrhují konání rozhodčího řízení v co nejkratší době. Po dnešním mimořádném jednání krajského výkonného výboru to ČTK řekl jeho místopředseda Jaromír Novák.

 

Někteří jihočeští kandidáti ČSSD podle něho pohrozili, že bez Zimoly se sami voleb do Sněmovny nezúčastní. Místopředseda a volební manažer ČSSD Jan Birke věří, že se podaří spor vyřešit.


Vedení strany Zimolu z kandidátky v pátek vyškrtlo s odůvodněním, že nechce, aby problémy, které vedly k jeho rezignaci, zatěžovaly sociální demokracii v předvolební kampani. Předseda jihočeských sociálních demokratů figuroval na posledním 22. místě kandidátní listiny.


Zimola se osobně dnešního jednání nezúčastnil, protože je v zahraničí. Krajský výkonný výbor však jeho kandidatuře vyjádřil plnou podporu a zároveň žádá, aby do ukončení rozhodčího řízení byl pozastaven tisk kandidátní listiny pro podzimní volby do Poslanecké sněmovny.


Dnešní více než dvouhodinové jednání bylo podle Nováka bouřlivé, padaly i radikální návrhy. "Jednání bylo přítomno pět lidí figurujících na kandidátce, a ti se jednoznačně vyjádřili, že pokud nebude Zimola na kandidátce, pak odstoupí. Předpokládám, že by to mohla nakonec být větší část celé kandidátky," řekl Novák."Jsme demokratická strana a je normální, že Jihočeši využijí všechny možnosti, které jim stanovy dávají. Věřím, že se nám všem podaří nalézt to nejlepší řešení, protože v důsledku máme všichni sociální demokraté stejný cíl, a to vyhrát volby," sdělil ČTK místopředseda strany Birke.


Situaci teď projednají i okresní výbory ČSSD v Jihočeském kraji. Podle Nováka příslušný článek umožňující vyškrtnutí z kandidátky ve stanovách je, ale měl by být používán pouze výjimečně, například pokud je někdo obžalován. "Teď jeho využití nechápeme," řekl Novák.


Rozhodčím řízením se podle stanov ČSSD řeší spory mezi straníky nebo spor některého z členů strany s orgánem ČSSD, pokud by tyto spory mohly poškodit zájmy ČSSD či znemožnit spolupráci straníků. Spor pak řeší sedm rozhodců jmenovaných oběma stranami sporu. Rozhodcem může být jen člen ČSSD.Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v pátek uvedl, že vyřazení Zimoly z kandidátní listiny souvisí s problémy, které vedly k jeho rezignaci na post jihočeského hejtmana. Zimola funkci opustil, aby umožnil vznik nové krajské koalice ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012.


Ta předchozí, v níž figurovali sociální demokraté, ANO a Jihočeši 2012, se rozpadla kvůli kauzám výstavby rekreačního domu pro hejtmana a systému odměn pro vedení ve společnostech jihočeských nemocnic.

tn.cz / ČTK
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?