Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 2. 2018
Znepokojivá statistika

Vražd v lednu přibylo o půlku! Jsou brutálnější, varují odborníci

Zdroj: TV Nova

Letošní rok přinesl jednu velmi znepokojující věc. Ačkoliv kriminalita obecně klesá, výrazně stoupl počet vražd. Jen mezi 5. a 9. lednem, tedy za pouhých 5 dnů začala policie vyšetřovat případy, ve kterých bylo zavražděno 10 lidí. Dnes už je na čísle 14. Ve srovnání s loňským lednem je to zhruba 50 % nárůst.

Je to jakoby se potkávaly dva paradoxy. Běžná kriminalita statisticky klesá už třetí rok za sebou. Meziročně dokonce o 12 procent. Vražd ale podstatně přibylo.

 

"Za leden letošního roku evidujeme celkem 14 vražd. V loňském roce jsme za stejné období evidovali devět vražd," řekla TV Nova mluvčí Policejního prezidia Iveta Skupien.

 

"Je tam nárůst pěti případů. Samozřejmě ukáže čas, jakým způsobem se to bude do budoucna vyvíjet," uvedl šéf kriminálky Michal Foit.

 

Soudkyně, která násilné případy řeší už 16 let, si všímá i stoupající agresivity a brutality pachatelů.

 

 

"Brutalita té násilné činnosti roste. Dřív to byla opravdu jedna bodná rána nešťastně, pak toho všichni litovali. Teď je to 10, 15, 20, 30 bodných ran, zezadu, chladnokrevně," upozorňuje soudkyně Krajského soudu v Liberci Eva Drahotová.

 

Podotýká, že i hospodské rvačky už nekončí u okresních soudů, ale u krajských. Co se dříve řešilo pár fackami, dnes přejde v lynčování železnými tyčemi.

 

"Když jsem soudila kauzu tzv. novoborských mačet, tak to byl ojedinělý případ. V současné době projednávám další dva podobné případy," varuje soudkyně Drahotová. A souhlasí s tím i soudní znalec v oboru psychiatrie.

 

"Polovina osobnostní struktury je nám vrozená. A ta druhá je formovaná prostředím. Nálada ve společnosti formuje jedince. V současné době je ta nálada ve společnosti minimálně rozdvojená. Ten stav je takový mírně stoupající od revoluce," upozornil psycholog Jaroslav Tržický.

 

 

Krvavý leden:

5. leden, Vratislavice nad Nisou. Do večerky vešel pachatel, který chce loupit, a nožem ranou do krku zabil prodavačku. "Vyhazoval mě ven. Byl úplně celý od krve, pořezaný, totální hnus," řekla TV Nova svědkyně.

 

O den později na Plzeňsku zemřel taxikář. Podle jedné z verzí šel za klientem pro peníze. Po šarvátce zemřel na schodech.
Další den v hospodě ve vodáckém kempu u Písku hostinský nožem ubodal svého hosta - 38letého Martina M.

 

A vraždilo se i další den na Ústecku. Tragédie, při níž zemřeli 3 lidé, se stala v chatové oblasti Český Újezd. Jeden ze dvou pachatelů spáchal sebevraždu. Uvnitř chaty našli kriminalisté mrtvé rodiče tří dětí, které tam s nimi bydlely. Podle jedné z verzí měli pachatelé otce a matku předtím svázat, jejich 16letou dceru znásilnit a pak rodiče zabít. Druhý pachatel týden policii unikal.

 

Černý víkend završila vražda manželského páru v Záhoří u Písku. Později 22. ledna v Bitozevsi na Lounsku našel myslivec v lese tělo 19letého mladíka. O dva dny později v Přepeřích na Turnovsku měl psychicky vyšinutý syn zabít matku, která celou dobu jeho opilecké výstřelky tiše omlouvala.

vbo, Ivan Berka TN.cz
Reklama