Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2017 10:18
nevyřešené případy

Vrazi dospělých i dětí! Které zrůdy se loni policii nepodařilo chytit?

Zdroj: TV Nova

Přesně 127 vražd se stalo od ledna do listopadu loňského roku v České republice. Drtivou většinu se jich policistům podařilo objasnit, čtyřiadvaceti pachatelům se ale zatím daří unikat. Jsou to vrazi dospělých, ale i malých dětí. A přestože kriminalisté dělají vše pro to, aby za svou vinu pykali, z některých kauz se nejspíš i tak nakonec stanou takzvané pomníčky - tedy případy nevyřešené.

Deset až osmnáct, dvanáct až dvacet, patnáct až dvacet, výjimečný trest včetně doživotí. To jsou sazby za vraždu. A také hlavní důvod, proč nechtějí být pachatelé odhaleni. Některým se to daří.

 

Skoro 19 procent loňských vražd zatím policisté nevyřešili. I když na začátku mohly případy vypadat celkem jednoduše. Pořad Střepiny se na některé z nich zaměřil:

 

Vyhozená z okna

Otřesný případ z libereckého sídliště. Policisty v noci na 11. srpna zalarmoval člověk, který viděl, jak z okna panelákového bytu vypadlo bezvládné ženské tělo. "Spadla na takovou zídku, že jo, tam jsou stopy od krve," popsal svědek.

 

Ihned poté vyskočil ze stejného okna muž, který tělo odtáhl neznámo kam. Na nohou měl mít igelitové pytlíky. V bytě zaneřáděném po krvavém zápase čekal na policisty další šok. Našli tam vyděšeného pětiletého chlapečka. Vrah mu matku zabil zřejmě přímo před očima.

 

Tělo čtyřiadvacetileté Valentyny našli policisté v korytě řeky Nisy. Dodnes ale nemají vraha. Je dost dobře možné, že zmizel do zahraničí.

 

 

Mrtvý v parku

Záhadný případ z pražských Košíř. V parku Kavalírka se v sobotu 22. října ráno našlo tělo mladého muže. Brzy se zjistilo, že to byl pětadvacetiletý Milan. Někdo ho zastřelil. 

 

První z vyšetřovacích verzí byla loupežná vražda. Mladíkovi totiž zmizel mobilní telefon. Nakonec se ukázalo, že ho sebral člověk, který si všiml bezvládného těla a prostě jen využil situace. Sám nejspíš ani netušil, že okrádá zavražděného.

 

"Kriminalisté už v tuto chvíli vědí, kdo byl tím zlodějem, a že se nejedná o osobu vraha," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

Policie začala mapovat Milanovu poslední noc. Zjistilo se, že byl pár hodin před smrtí v obchodním centru na Smíchově. Pak se zastavil na Šmukýřce, kde bydlel. Kdy přesně se ocitl v blízkém parku, není jasné. Dobu smrti lékař určil mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní.

 

Policistům nepomohlo dvojnásobné prohledání celého parku, ani výzvy v médiích. Rodina zavražděného dokonce vypsala za dopadení vraha odměnu. Čekal střelec přímo na Milana, nebo se potkali náhodou? Doteď je to záhada.
 

 

Novorozenec

Není nic horšího, než když rukou vraha zemře bezbranné dítě. Jenže se to stává a bohužel ne jednou ročně. Odnášejí to hlavně novorozenci.

 

 

Třídírna plastů v pražských Malešicích. 23. července nad ránem tam zaměstnanci objevili dětské tělíčko zabalené do černých igelitů. I s pupeční šňůrou, placentou a papírovými ručníky ho někdo odhodil do kontejneru na plast v Praze nebo Středočeském kraji.

 

"Pitva ukázala kriminalistům jednoznačně na to, že dítě bylo brutálním způsobem zavražděno," popsala mluvčí policie Andrea Zoulová.

 

Začalo pátrání po ženě, která byla v létě ve vysokém stupni těhotenství, s dítětem ji pak ale nikdo neviděl. Nedávno zveřejnila policie záběry ženy, která přišla dva dny před nálezem novorozence do lékárny ve Všeobecné fakultní nemocnici. Vyptávala se na poporodní komplikace a chtěla léky na bolest. Jak moc to vyšetřování pomohlo není jasné, kriminalisté teď nechtějí případ komentovat. Z vraždy každopádně zatím nikoho neobvinili.

 

 

Sledované kauzy, které roky čekaly na vyřešení

Hradba mlčení u mediálně známých případů je něco, co novináři v lásce moc nemáme. Jenže někdy je to nutné. Zvlášť když je policie vyřešení případu blízko a zveřejnění jakéhokoliv detailu by nahrálo podezřelému.

 

Vrah taxikářů

V zimě a na jaře 2014 zastřelil neznámý zabiják tři pražské taxikáře. Mediálně sledovaný případ nedával kriminalistům z mordparty dlouho spát, vypadalo to, že jsou v koncích. Nakonec přestali s médii úplně komunikovat.

 

Až 4. listopadu 2015 přes státní zastupitelství stroze oznámili: "Mohu potvrdit pouze tu informaci, že byl dopaden a odhalen pachatel vražd tří pražských taxikářů," uvedla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

 

Pětatřicetiletý recidivista a narkoman David Virgulák měl vraždit kvůli penězům. 20. prosince dostal od Městského soudu v Praze doživotí.

 

 

Tramvaj číslo 17

Další ostře sledovaný případ ze stejného období se vyřešil tak nějak sám. V únoru 2014 někdo malorážkou zastřelil ženu v pražské tramvaji číslo 17. Chyběli svědci, chyběly stopy, chyběly záběry z bezpečnostních kamer. Až loni na jaře, po více než dvou letech, se na jedné policejní služebně objevil nenápadný senior a řekl: "Jsem vrah."

 

Janu Holmanovi se přihodilo několik nepříjemných věcí a byl naštvaný na celý svět. Čtyřiašedesátiletá Danuše, která jela navštívit matku do Modřan a kterou Holman nikdy předtím neviděl, za to zaplatila životem. Holman v listopadu dostal za vraždu v tramvaji číslo 17 symbolických 17 let vězení. Od vyššího trestu ho uchránilo právě přiznání pod tíhou svědomí.

 

 

Česko je statisticky jednou z nejbezpečnějších zemí na světě, loni se dokonce umístilo šesté. Tedy lépe než Švýcarsko nebo sousední Německo. I vražd je v poměru na počet obyvatel méně než ve většině evropských zemí. Objasněnost se dlouhodobě pohybuje kolem devadesáti procent. Jenže někdy ani to nestačí.

Ondřej Špalek TN.cz
Reklama