Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 4. 2018
Zřejmě šlo o sabotáž

Výbuch otřásl íránskou základnou v Sýrii! Svědci mluvili o náletu

Syrští vojáci - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Syrští vojáci - ilustrační foto

Velká exploze otřásla v sobotu večer základnou u města Džabal Azzan, kterou využívají íránská vojska operující v Sýrii. Podle svědků měla být základna zasažena při náletu zřejmě izraelských letadel. Podle všeho se ale spíše stala terčem bombového útoku nebo sabotáže.

Základna u města Džabal Azzan nedaleko Aleppa na severu země je největší, jakou Írán v Sýrii má. Necelých 24 hodin po britsko-francouzsko-americkém raketovém útoku na Sýrii ze základny podle svědků ozvala obrovská exploze, která měla zničit muniční sklad.

 

Kromě syrských médií výbuch potvrdila i exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle deníku Jerusalem Post uvedli svědci pro syrská média, že explozi předcházel nálet zřejmě izraelských letadel.

 

Libanonské vládnoucí hnutí Hizballáh, které je spojencem syrského prezidenta Bašára Asada, ale variantu, že by u města na severu Sýrie útočila izraelská či jiná letadla, vyvrátilo.

 

 

Podle Hizballáhu došlo k explozi uvnitř skladiště s municí. Příčinou mohl být zásah sabotéra nebo nastražená bomba. Z prvotních informací není patrné, jestli si výbuch vyžádal nějaké oběti.

 

Televize Al-Arabiya uvedla, že k dalším výbuchům, které měl údajně způsobit nálet, došlo ve městě Dajr az-Zaur na východě země, které ovládají Asadova vojska podporovaná íránskými milicemi. Nikdo další ale informaci nepotvrdil a naopak média napojená na Hizballáh zprávu popřela.

vbo TN.cz