Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.8. 2017 21:05
Vyrábí tam i semtex

Exploze v pardubické továrně na výbušniny zranila několik lidí

Zdroj: TV Nova

Tři zraněné si vyžádal dopolední výbuch v pardubické továrně na výbušniny Explosia. Podle prvotních informací došlo k nehodě a následnému výbuchu ve výrobně střelného prachu. Zraněné zaměstnance převezli do nemocnice záchranáři.

"Na místo vyjeli ihned čtyři vozy Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje včetně lékaře. Jednalo se o náročný zásah se třemi středně a těžce zraněnými v průmyslovém areálu. Především šlo o vážné popáleniny, poranění tlakovou vlnou a velmi vážné poranění ruky," uvedl mluvčí pardubických záchranářů Aleš Malý.

 

U nejméně jednoho zraněného měl lékař podezření na poranění pánve. Pacient byl po znehybnění převezen letecky do traumacentra Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

 

Podle generálního ředitele firmy Josefa Tichého došlo k explozi při havárii lisu na tvarování prachového zrna. Škoda se předběžně odhaduje na 15 milionů korun.

 

Tři středně těžce zranění byli převezeni do nemocnice. Na místě pracují naši vyšetřovatelé, je tu Český báňský úřad," uvedla mluvčí pardubických policistů Eva Maturová.

 

 

Hasiči zajistili objekt výroby střelného prachu, který byl poškozen výbuchem. Celková škoda bude záležet na míře poškození strojního vybavení i budovy. "Ostatní výroba v podniku je zachována, žádná omezení nejsou. Budova je opáskovaná, ale její okolí je naprosto nedotčené," řekl ČTK Vencl.

 

V roce 2011 otřásl pardubickou továrnou výbuch, který zabil čtyři pracovníky, dalších šest zranil. Podle vyšetřovatelů mohla za tragickou událost vadná odstředivka. Za porušení předpisů dostala firma milionovou pokutu.

 

 

vbo tn.cz / ČTK